سایه سنگین تخریب، بر سر بافت تاریخی گرگان

. . . بافت تاریخی گرگان که نوع فرهنگ، معماری و ایدئولوژی حاکم بر سازمان فضایی شهر در دوره های مختلف را به نمایش می گذارد چرا باید اینگونه با تهدید مواجه شود؟ ظاهراً از یاد برده ایم که اندیشه ی اقتصادی بافت های کهن و قدیمی باید متضمن حفظ آثار و ابنیه ها ی تاریخی باشد که شناسنامه یک شهر محسوب می شوند در حالی که وقتی اندیشه های صرف اقتصادی مورد نظر باشد، نتیجه ای جز نابودی هویت شهری را در پی نخواهد داشت و صد البته اگر تاکنون تمامی ابنیه ای که قابلیت ثبت تاریخی را داشت مانند حمام قاضی، خانه اسدی پور، آب انبار میرکریم، درب نو، میخچه گران، خانه ریحانی به ثبت می رسید و بناهای ثبت شده نیز به نحوی شایسته مرمت می شدند و نهادهایی چون میراث فرهنگی و خصوصاً شهرداری با تهیه و اجرای طرحهای راهبردی بهنگام سازی شده و کارآمد به بهسازی و ساماندهی بافت تاریخی می پرداختند امروز شاهد این اقدامات غیر علمی و ناخوشایند نبودیم . . .

متن کامل این یادداشت را در سایت خبری - تحلیلی شمال فردا و در اینجا بخوانید.

/ 6 نظر / 18 بازدید
پسر گلم

جدا مایه تاسفه من فک میکنم جواب تو خود مطلبتون مستتر بود. همون اندیشه های صرف اقتصادی!! ابنیه و آثار تاریخی که هیچ منبع درآمدزایی نیست که مورد تفقد قرار بگیره!! شاید اگر اندکی برای آیندگان شهرمان ارزش قائل بودیم شاهد اینگونه اقدامات نبودیم!!

مریم نبوی

دردناک !!!!!! این روزها بعد از هر امتحان هنگام بازگشت به خانه مسیرم را دور می کردم تا از بافت قدیم عبور کنم . و هر روز با ترس و تانی بیشتری قدم بر می داشتم گویی می خواستم هرآنچه را که می بینم به دقت در ذهنم نقش ببندد .

چمبلوک

کتاب چَمبُلوک ، مشتمل بر پنج داستان به گویش گرگانی هم اکنون در کتاب فروشی ها و دکه های مطبوعاتی گرگان.