تولید ملی؛ کلید اصلی توسعه

 نام‌گذاری سال های مختلف از سوی مقام معظم رهبری، رسمی ماندگار و نیکو است که با هدف برطرف کردن مشکلات اساسی و زیربنایی کشور انجام می شود؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم هایی که از سوی دشمنان و بدخواهان ملت ایران اعمال می شود و همچنین برخی مشکلات و نوسانات اقتصادی، امسال را در راستای بهبود و رفع این چالش ها با عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری کردند.

نکته قابل توجه در نامگذاری امسال، بکارگیری پسوندهای «ملی» و «داخلی» در باززنده سازی مقوله تولید است چرا که افزایش قدرت تولید یکی از وجوه مهم یک اقتصاد بالنده است و تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در حقیقت استمرار مدبرانه جهاد اقتصادی است؛ از سویی دیگر با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب، مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگونه در عرصه اقتصاد برای ملت ایران یک ضرورت است؛ در حقیقت «تولید ملی» تعبیر دیگری از «جهاد اقتصادی» است. در همین راستا نام‌گذاری 5 سال اخیر با رویکرد اقتصادی بوده است و نام‌گذاری سال 91 بر تداوم شعارهای سال گذشته چون «شکوفایی و نوآوری»، «همت و کار مضاعف» و «جهاد اقتصادی» تأکید دارد.

رشد و توسعه اقتصاد ملی و تأمین رفاه و آسایش مردم از دغدغه‌های نظام جمهوری اسلامی است و نام‌گذاری سال 91 نشانگر تاکید ویژه بر این مؤلفه کلیدی است. بازخوانی فرازهایی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب، اهمیت ویژه «تولید ملی» را آشکار خواهد ساخت؛ مقام معظم رهبری می فرمایند: «اگر ما بتوانیم تولید داخلى را رونق ببخشیم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ى اشتغال حل خواهد شد و اقتصاد داخلى به معناى حقیقى کلمه استحکام پیدا خواهد کرد.» بنابراین بهبود، پیشرفت و ارتقای تولید ملی دربردارنده حمایت از کار و سرمایه ایرانی است و حمایت از کار و سرمایه ایرانی لازمه تولید ملی است؛ باید در نظر داشت تولید ملی علاوه بر مقوله مصرف کالای داخلی، حمایت از تولیدکنندگان داخلی را هم شامل می‌شود.

در برنامه‌های توسعه‌ پنج ساله و سند چشم انداز بیست ساله‌ کشور، ارتقای تولید ملی از اولویت ویژه ای برخوردار است و در اقتصاد نیز به تولید ناخالص داخلی به عنوان یک متغیر مهم نگاه می‌شود. با حمایت از تولیدات داخلی و مصرف بیشتر کالاهای داخلی می‌توان بهره‌وری و کارایی نیروی کار و سرمایه را افزایش داد که یکی از پیش شرط های اصلی آن افزایش کیفیت و دوام کالاهای داخلی و عرضه تولیدات ملی با قیمت های مناسب در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی است. باید در نظر داشت که بهره وری از ظرفیت‌های تولید ملی بدون اشتغال نیروهای انسانی و ارتقای آن از طریق دانش و مهارت امکان پذیر نیست.

دو بخش صنعت و کشاورزی از ارکان مهم اقتصاد ملی محسوب می شوند و استان گلستان یکی از قطب های اصلی کشاورزی در کشور به شمار می رود؛ حمایت از تولید را در سخنان رهبری می‌توان اشاره ای به برخی موضوعات مربوط کشاورزان در چند سال اخیر دانست که بخش عمده ای از جامعه تولیدکنندگان محسوب می شوند؛ با توجه به شعار امسال، امید می رود گام های استوارتری برای پیشرفت و حل مشکلات این بخش مهم از اقتصاد ملی، برداشته شود.

از سویی دیگر در سال های اخیر، پس از لغو محدودیت توسعه صنعتی در استان گلستان، اکنون در این استان ده ها طرح کوچک و بزرگ صنعتی در حال اجرا است که بسیاری از آنان به شرط رعایت اصل همبستگی حفاظت و توسعه، پس از بهره برداری در تقویت اقتصاد ناحیه ای و ملی اثرگذار خواهند بود که با توجه به سیاست گذاری های انجام شده و نیز شعار سال 91، تسریع در فرآیند تکمیل و بهره برداری از این طرح ها می تواند گامی مهم در راستای اصل مهم «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» باشد.


پی نوشت: یادداشت فوق، فروردین ماه امسال در ویژه نامه استانی یکی از نشریات سراسری به چاپ رسید.

/ 41 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باز هم انتقادات بی پایه به گرگانیها

با وجود آنكه براي همگان معلوم بود كه هدف اصلي حضور رئيس جمهور در استان گستان شركت در جشن ثبت جهاني برج قابوس و اهداي لوح به دست اندركاران اين موضوع مهم و ملي بود ولي برخي از دوستان گرگاني در مركز استان هم برنامه هايي براي خود تدارك ديده بودند و به شدت در برخي از نشريات به بزرگنمايي آن پرداختند به طوريكه از نگاه آنها گويي هدف اصلي حضوز احمدي نژاد شركت در جشن ثبت جهاني برج قابوس نبوده است . اين عزيزان اين مهم را كه افتخاري ملي براي كشور مي باشد فراموش كرده و به اهداف محلي خود نظير بال و پر دادن به گرگان و . . . توجه كرده بودند . به نظر اولكاميز اين بزرگترين حاشيه سفر احمدي نژاد به استان بود . و اين حركت گويي به مانند قرارگرفتن فرع جاي اصل و اهميت قرار دادن حاشيه به جاي متن بود. http://www.ulkamiz.com/modules/news/article.php?storyid=2965

...

مخالفت معاون استاندار با ساخت بیمارستان هزار تختخوابی گرگان http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910621001254 ایشان دلیل مخالفت خود را ترافیک گرگان عنوان کرده اند اما مگر نمیشود در مناطق حاشیه ای و اراضی پیرامون گرگان نسبت به ساخت این بیمارستان اقدام کرد؟ وی گفته ما با ساخت دو بیمارستان 500 تختی موافقیم. اما مطمئن باشید اگر خیلی خیلی زور بزنیم مجوز یکی از این 500 تختی ها را به گرگان میدهند و دیگری را به .... . این موضوع خیلی مهمی است که نیاز به پیگیری دارد

...

مخالفت معاون استاندار با ساخت بیمارستان هزار تختخوابی گرگان http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910621001254 ایشان دلیل مخالفت خود را ترافیک گرگان عنوان کرده اند اما مگر نمیشود در مناطق حاشیه ای و اراضی پیرامون گرگان نسبت به ساخت این بیمارستان اقدام کرد؟ وی گفته ما با ساخت دو بیمارستان 500 تختی موافقیم. اما مطمئن باشید اگر خیلی خیلی زور بزنیم مجوز یکی از این 500 تختی ها را به گرگان میدهند و دیگری را به .... . این موضوع خیلی مهمی است که نیاز به پیگیری دارد

خبر

علیرضا جمشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر،گفت: با احداث یک بیمارستان یکهزار تختخوابی در یک نقطه شهر مخالفم اما اگر نگاه مدیریتی و ترافیکی در ساخت این بیماستان ها لحاظ شود؛ در هر منطقه ای که تهیه زمین آسان تر شد با ساخت آنها در استان موافقت می کنم. http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1696081 به نظر شما معنی خبر این نیست که ایشان دوست دارد این پروژه بزرگ به یکی از شهرستان های کوچک منتقل شود؟؟؟ آیا در شهری به بزرگی گرگان آن هم با جمعیت در حال رشد نباید چنین پروژه هایی ساخته شود؟؟؟ چرا ترافیک را بهانه می کنند؟؟؟ مگر در تهران و مشهد با این حجم ترافیکی بیمارستان بزرگ نداریم؟؟؟ به نظر شما چگونه باید دفاع کنیم؟؟؟

جشنواره بازی های بومی محلی نصرآباد

با سلام «بازی های بومی محلی»، بخشی از فرهنگ و هویت مردمان ایران زمین است که ضمن به ارمغان آوردن آرامش روحی و آمادگی جسمانی، به تحکیم باورها و ارزش های جامعه کمک فراوان می کند. بر آن شدیم با هدف آشناسازی، حفظ و انتقال آن به نسل جوان و همچنین بازخوانی خاطرات خوش برای نسل گذشته، «جشنواره بازی های بومی محلی و روستایی» را برگزار کنیم. لذا از شما همه دوستان گرامی دعوت می شود با حضور گرم خود بر شادابی، نشاط و صمیمیت این جشنواره بیفزایید. ضمناً برنامه هاي جانبي ديگري مثل مسابقه طناب كشي- طبخ نان و غذاي محلي و ... هم برگزار خواهد شد. زمان: جمعه 31 شهریور 91- ساعت 4 بعد از ظهر مکان: گرگان/روستای نصرآباد/زمین ورزشی ابتدای روستا http://nasrabad-jbm.blogfa.com/

(پرانتزی هم برای من)

سلام جناب ارشاد ممنون از لطفتون! انشالله که هر وقت اراده کردین مشهد رفتنتون میسر بشه.

90گرگان

تخریب و غارت کاروانسرای رباط سفید(سرعلی آباد)

حق جو

درسال حماسه سیاسی ودرانتخابات ریاست جمهوری ، مابه کسی رای می دهیم که به مردم امید به زندگی ببخشد . چراکه بی تفاوتی دولتها باعث شده مسن ترها بخاطراینگه مبادا روزی برای امرارمعاش شرمنده فرزندان ویا دیگران شوندنسبت به آینده مضطرب ونگران باشند وجوانان نیز ازبیکاری به آینده بی علاقه ، افسرده ودچار روزمرگی وخمودگی شده باشند . ، پس اولا" برای سرپرستان خانوار حداقل بیمه بازنشستگی و بیمه خدمات درمانی سهم دولت درنظر گرفته وبه حساب تامین اجتماعی واریزنماید وسهم افراد اختیاری باشد . دوما" برای جوانان بیکارمقرری ماهیانه درنظر بگیرد . متاسفانه نمایندگان مجلس هم تاکنون هیچگونه اقدامی نکرده اند . به عبارتی مانند ملی شدن نفت وگازومنابع طبیعی، منابع انسانی یعنی آحادجامعه نیزملی اعلام بکند. زیرا آرامش حق ما ست. لطفا" جهت ادای دین به جامعه امروزی ونسل های آینده ،اطلاع رسانی کرده وبادیگران درمیان بگذارید.

محمدرضا

سلام دوست عزیز وبلاگ زیباییه خوشحال میشم با هم لینک کنیم -ممنون منتظرتون هستم