بهسازی و بازآرایی میادین شهری

بر اساس اعلام معاونت عمرانی شهرداری گرگان تعدادی از میادین شهر گرگان بهسازی خواهند شد. بدین منظور و در راستای این اقدام شایسته، توضیحاتی راجع به اهمیت میادین و ضرورت ساماندهی آنان ارائه می شود.

یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های طبقه بندی فضاهای عمومی شهری، تقسیم آنان به دوبخش اصلی فضاهای حرکت و فضاهای مکث است. در این روش فضاهای حرکت، معبر و فضاهای مکث، معمولاً محل استقرار میدان است. میدان نیز همچون دیگر اندام های موثر و کارکردی، در حیات جاری شهر، حضوری موثر دارد به طوریکه میدان از دوره سلجوقیان به بعد شروع به تثبیت خود کرد و در دوره صفویه به مفاهیم عمیق و کارآمدی در معماری و شهرسازی رسیده و در دوران قاجار به نهایت نقش خود دست یافته است، اما رفته رفته نقش می بازد تا جایی که از سال های میانی دوره پهلوی هویت خود را از دست داده و در دو دهه اخیر نیز در بلاتکلیفی مطلق به سر می برد.

درکی که اکنون از میدان وجود دارد همانی است که در ذهن همگان و به طور یکسان از تقاطع چند خیابان که فضایی در میانه آن برای تفکیک حرکت سواره پدید آمده و با ترکیبی از پوشش گیاهی، آب نما و فواره شکل می گیرد و هیچ ارتباط معقولی با انسان، حرکت انسانی و حضور معنی دار انسان برقرار نمی سازد. میدان بدون حضور مؤثر و امن انسان و به منظوری معین، معنی خارجی ندارد و حضور انسان در این فضای میانی تقاطع ها نه دارای معنی است، نه موثر است و نه امن.
میدان بر حسب ضرورت های مکانی و زمانی نقش و عملکرد های مختلفی به خود گرفته است. گاهی به صورت مکانی برای عرضه کالا بوده و زمانی فضایی حکومتی و دیوانی و یا مذهبی داشته است و در دوران معاصر بسیاری از عملکرد های کلاسیک آن به بناها منتقل شده است و به علت وضیعت و موقعیت فعلی، نمی توان عملکرد های گوناگون اجتماعی دوران گذشته را از آن انتظار داشت.
آنچه امروزه در مورد میدان های شهری مطرح است چگونگی فرم، نوع استفاده و پیوند آنها با بافت شهری است؛ در حالی که اکثر میدان های نوساز شهری در ایران فاقد طراحی صحیح برای این ویژگی ها است و تنها از جنبه معماری قابل بررسی است و بیشتر، محوطه ای است که به آن میدان اطلاق می شود و در عمل به اشغال وسایل نقلیه درآمده و به کلی تغییر شکل یافته است.

همچنان که پیش از این نیز در بحث المانهای شهری اشاره شد میدان‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که علاوه بر نشان دادن هویت شهر، کالبد وجودی سالیان دراز شهرها را نیز به نمایش بگذارند.

در ادامه، مواردی کلیدی در خصوص نقشها و اثرات گوناگون میادین شهر بیان می گردد:

میادین و نقش آموزشی: از لحاظ آموزشی نقش میدان‌ها ظاهراً زیاد نمایان نیست. اما اگر طراحی میدان‌ها با فرهنگ ساکنان شهرها و پیشینه شهرها مغایرت نداشته باشد و یا در طراحی از جنبه‌های فرهنگی‌ ساکنان شهرها استفاده شود می‌توان آموزش‌های زیادی را به افراد جامعه داد. از این‌رو از منظر آموزشی نقش میدان‌ها غیرقابل انکار است.

میزان تأثیرگذاری میدانی با تندیس یکی از بزرگان اهل علم و ادب و یک میدان با درخت نخل یا سنگ‌های تزئینی به یک اندازه نخواهد بود. بر این مبنا پرداختن به زیبایی ساختمان‌ یک میدان کافی نیست بلکه باید جنبه‌های مختلف در طراحی یک میدان منظور نظر قرار گیرد.

فضای سبز میادین: از نظر فضای سبز در طراحی میدان‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد فضای سبز علاوه ‌بر زیبایی می‌تواند نمایشگر گل‌ها و گیاهان بومی محل باشد که در خود طرح میدان، طراحی می‌شوند تا شکل شایسته‌ای به میدان‌ها بدهند.

میدان، آرامش بخش شهروندان: ساختار و طراحی میدان‌ها یک حس آرامشی را برای بیننده به ارمغان می‌آورد که از عوامل گوناگون می‌توان در این زمینه بهره جست. به‌عنوان نمونه آب و نور در طراحی معماری ایران از گذشته بسیار دور جایگاه خاصی را به‌خود اختصاص داده است که  در ایجاد یک آرامش روحی و روانی در میادین شهری می‌توان از آن بهره برد.

میدان‌ها به‌عنوان نماد قدرت: از گذشته مرسوم بوده است که در کشورها بناهایی را ایجاد می‌کردند که علاوه بر خواست ساکنان، تداعی کننده قدرت پادشاهان و حاکمان به‌عنوان یادگاری به یادماندنی نیز باشد. بسیاری از بناها مثل میدان آزادی یا میدان نقش جهان و... در ایران و برج ایفل در فرانسه هستند که علاوه بر خواست حاکمان نشان از قدرت و عظمت یک کشور  دارد.

میادین و ایجاد جذابیت و انگیزه برای حضور مردم: هر میدان شهری بزرگ، مکان­های متنوعی درون خود دارد که می­توانند ایجاد انگیزه و کشش کنند. این جاذبه مکانی می­تواند از هر نوعی باشد؛  آبنماها، مجسمه یا حتی یک رویداد که در میدان رخ می­دهد. ضرورتی ندارد رویدادها و جذابیت­ها در مقیاسی بزرگ باشند. در حقیقت، برخی از بهترین میدان­های شهری جاذبه ­های متعدد کوچکی در خود دارند که موجب سرزندگی و رونق میدان و گذران زندگی مردم در طول روز می­شود.

درون و برون میدان: همچنان­که خیابان­ها و پیاده ­روهای اطراف یک میدان، تاثیر زیادی بر میزان دسترسی و کاربری آن دارند، ساختمان­های پیرامون میدان نیز به همان اندازه تاثیرگذار هستند. این ساختمان حتی می­تواند یک کتابفروشی، یک کافه یا . . . نیز باشد. بنابراین لازمه فعال و سرزنده بودن فضای درونی یک میدان، صمیمی و پرجنب و جوش بودن فضای بیرونی میدان است.

مدیریت میدان: سیال بودن و تغییر در فضای میدان­ از عواملی هستند که سبب زیبایی و جاذبه ی دوچندان آن می گردند. یکی از روش­های تحقق چنین اهدافی، به کارگیری مدیریتی است که مهم­ترین رویکرد آن افزایش سرزندگی میدان است. یک مدیریت کارآمد، با آگاهی از روش­های ایجاد احساس آرامش و امنیت در میدان و همچنین ثبات و نگهداری آن در جهت رسیدن به این اهداف کوشش می ­کند.


نمایی از میدان شهرداری گرگان با قدمتی نزدیک به یک قرن

/ 15 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نقطه سر خط

به روزم با " خط خطی های ذهنم برای گرگان " [گل]

امیررضا

ممنون احسان جان.مثل همیشه عالی بود[گل]

آرامش

سلام وبلاگت باحاله خوشحال میشم به منم سر بزنی هم شهری راستی اگر با تبادل لینک موافقی بگو؟[چشمک] http://alwaysfree.persianblog.ir

گرگان نامه

بسیار مطلب جالبی بود .... بازهم ممنون توجه شما به مسائل شهری هستم ... آن هم شهری که مسئله زیاد داره اما توجه به مسائل آن بسیار کم صورت گرفته است[گل][گل][گل]

اعظم مامان سپهر

واقعا كه نگاه تيزبيني داريد آقاي ارشاد ممنونم از تبريكات صميمانه شما به خاطر تولد سپهر راستي يه خواهش ميشه آدرس سارا رو برام بذاري چون لينكش نكرده بودم نميدونم تو كدوم پست كامنت گذاشته برام. نميخوام زحمت گشتن به خودم بدم!![خجالت]

سفر قریب الوقوع هیئت دولت به گرگان

سفر قریب الوقوع هیئت دولت به گرگان روز سه شنبه 13/7/89 ساعت 9 صبح استقبال از چهارراه شهدا تا ورزشگاه آزادی گرگان