ذخیره گاه زیست کره را قربانی سیاستهای قومی گرایانه نکنیم !

اشاره: پارک ملی گلستان نخستین منطقه حفاظت شده و اولین پارک ملی ایران است که نزدیک به نیم قرن قدمت دارد. این منطقه پیش از سال ۱۳۳۶ به عنوان شکارگاه شناخته می‌شد. این پارک به عنوان یکی از ذخیره‌گاه های زیست‌کره (بیوسفر) در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، قرار دارد. بر اساس آخرین مطالعات انجام شده این پارک دارای وسعت 87240 هکتاربوده و تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان می باشد.

پارک ملی گلستان

پس از وقوع خسارات جبران ناپذیر در پارک ملی گلستان در سالهای اخیر، این بار، به واسطه ی سیاستها و اظهارات غیر علمی و قومی گرایانه مدیران استان خراسان شمالی برای در اختیار گرفتن قسمتی از این پارک ملی ، نهمین ذخیره گاه زیست کره در جهان در معرض خطر تفکیک و چند پاره شدن قرار گرفته است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که به گفته ی دکتر فاطمه جوادی رئیس سابق سازمان محیط زیست: "این سازمان در اجرای وظایف قانونی خود مناطق مهم و ارزشمندی از کشور را که از ویژگی های خاص طبیعی برخوردار بوده و در موارد منحصر به فرد می باشد با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست تعیین و به صورت یکپارچه و تحت مدیریت واحد، حفاظت می نماید. با توجه به اینکه انتخاب مناطق فوق الذکر صرفاً بر اساس ارزش ها و معیارهای زیست محیطی انجام می گیرد، لذا تقسیمات کشوری و ملاحظات سیاسی و اقتصادی عملاً نمی تواند نقش موثری در انتخاب یا حفاظت این گونه مناطق داشته باشد. به علاوه اصول مدیریت و سیاست های اجرایی این سازمان ایجاب می کند که مسوولیت اداره مناطق چهارگانه همانند سایر کشورهای جهان، تحت مدیریت یک واحد قرار داشته باشد. کمااینکه بسیاری از پارک های ملی و مناطق حفاظت شده سازمان در نقاط دیگر کشور که بر اساس ویژگی های جغرافیایی در محدوه چند استان قرار دارد دارای همین شرایط بوده و تحت نظارت یک اداره کل قرار دارد."

همچنین به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تکه تکه شدن پارک های ملی و مناطق تحت حفاظت، منطبق بر هیچ یک از اصول و مبانی نوین پارکداری دنیا نیست و  براساس قانون، تقسیمات جغرافیایی هیچ ارتباطی با تقسیم مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ندارد. (همانند شبه جزیره میانکاله که با وجود قرار داشتن بخش قابل توجهی از آن در استان گلستان واقع گردیده اما مدیریت آن به محیط زیست مازندران سپرده شده و یا پارک ملی لار و. . .). همچنین نکته مهم دیگری که باید بر آن تأکید مضاعف شود این است که «پارک ملی گلستان» دارای دو عنوان ملی و بین المللی است. در سطح ملی به عنوان پارک ملی و در جهان به عنوان «ذخیره گاه زیست کره» که همه این عناوین ناشی از تنوع، تراکم، یکپارچگی و تنوع زیستی غنی آن است که همواره به عنوان الگویی برای سایر پارک های ملی مورد توجه بوده است  که هرگونه تغییر در وضعیت پارک ملی می تواند باعث کاهش اهمیت جهانی آن شود.(برگرفته از مقاله مندرج در شماره 1994روزنامه اعتماد مورخ 16 تیر 88 به قلم الهه موسوی)

با این وصف، درست در دورانی که پارک ملی با خطرات مختلفی رو به روست و امکانات کافی برای مقابله با آن‌ها وجود ندارد بسیاری از منتقدان، تقسیم مدیریت پارک میان دو استان را باعث برهم خوردن تمرکز مدیریتی و به وجود آمدن شیوه‌های دوگانه و متفاوتی می‌دانند که زیان اصلی آن متوجه محیط زیست این منطقه خواهد شد و نباید این نکته را از یاد برد که تقسیمات مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست، الزاماً از تقسیمات استانی تبعیت نمی‌کند و در این‌گونه موارد اصل بر حفظ مدیریت یکپارچه بر پارک‌های ملی است.

/ 15 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میثم

به نظر من اصلا نبیاد همان راه هم در این جنکل وجود داشته باشد و همینطور بهتر است سازمانی جدید جدا از سازمان محیط زیست بطور خاص برای اداره امور اینگونه ذخیره گاه ها ایجاد شود . تا این تقسیم بندی ها پیش نیاید .

کیمیا

ذخیره گاه زیست کره یعنی چی؟

کیمیا

ذخیره گاه زیست کره یعنی چی؟

فرزاد

سلام مطالبت رو خواندم. قشنگ و شیوا مینویسی. منم چند وقتیه که برای گرگان می نویسم. خوشحال میشم یه نگاهی به مطالبم بندازی و اگه دوست داشتی نظر بدی. در ضمن اگر خواستی تبادل لینک کنیم. http://megamke.blogfa.com/ موفق باشی

فرزاد

مِگم که...:) ممنون که به من سر زدی و به وبلاگ حقیر بنده لینک دادی. بنده هم انجام وظیفه کردم و به وبلاگ وزین شما رو لینک دادم. زنده باد گرگان و گرگانی