سخن آغازین...

نگارش و چاپ کتب ، مقالات و وب نویسی با موضوعیت و محوریت شهر محبوب و تاریخیمان گرگان و به دیگر سخن، گرگان نویسی و گرگان پژوهی راه و طریقی است که تاکنون بسیاری از علاقه ­مندان به پیشرفت و توسعه این دیار در آن گام نهاده اند و این حقیر نیز همواره اشتیاق فراوان داشته ­ام که در حد توان در این راستا قدمی بردارم.

همانطور که بارها در فرصتها و موقعیتهای گوناگون توسط علاقه مندان و فرزندان این سرزمین تاریخی بیان شده، گرگان امروز ما علی رغم پیشینه ­ی فرهنگی و تاریخی غنی، در اختیار داشتن منایع ارزشمند خدادادی ، استعدادها و نیروی انسانی پرتوان و فرهیخته، دارا بودن شرایط ویژه به لحاظ موقعیت و . . . نه تنها نتوانسته به آنچه که شایستگی اش را داشته دست یابد بلکه در بسیاری از موارد در مقایسه ی با شهرها و سکونتگاههای همسطح و هم تراز خود نیز در نقطه ی ثابتی درجا زده و یا دچار رکود و پسرفتهایی شده که گواه آن شاخصهای موجود است که تنها با نگاهی به آنان می­ توان لزوم این نگرانی را دریافت.

آنچه که در این بین بسیار حائز اهمیت است حساسیت و علاقه ی مردم و ساکنان این شهر و دیار در پیگیری و پیجویی حقوق مسلمشان می باشد.

نباید از یاد برد که اراده ی جمعی جهت طرح مطالبات قانونی و پیگیری حقوق حداقلی، زمانی در جامعه نضج می یابد که اطلاع و آگاهی در تمامی لایه ها و اقشار گوناگون رسوخ نموده و همگان از نقیصه های موجود و آنچه که باید تحقق می یافته و حال به هر دلیلی میسر نگشته است مطلع شده و ایمان داشته باشند که باید با در پیش گرفتن ساز و کاری منطقی و قانونی به نقد پرداخته و خواستار پاسخگویی باشند. همچنان که آگاهی بخشی یک اصل بدیهی در حصول توسعه ی همه جانبه در سطح ملی است، قطعاً توسعه در سطح منطقه ای و محلی نیز بدون توجه به این رکن مهم امکان پذیر نخواهد بود. بی تردید پیگیری و تلاش مضاعف جهت رفع کاستی ها و نیل به توسعه ی مطلوب در نتیجه ی تعمیق و گسترش آگاهی بخشی و گردش آزاد اطلاعات خواهد بود.

هنوز اصرار و پافشاری مستمر مردم و مسئولین محلی گرگان در دهه ی 70 را در خصوص تفکیک از مازندران از خاطر نبرده ایم تلاشی که با ایجاد حساسیت در ساکنان منطقه گرگان نسبت به این مسئله مهم همراه بود و سرانجام به این خواسته ی دیرین که می رفت تا به رویایی بدل گردد با در پیش گرفتن همتی سخت کوشانه جامه ی عمل پوشانده شد.

با عنایت به آنچه که ذکر شد در این وبلاگ تلاش خواهیم نمود آنچه که برای توسعه و عمران گرگان امروز و فردای ما ضروری می نماید بیان نموده و بعضاً نیم نگاهی هم به وقایع و رویدادهای شهر و استانمان داشته باشیم. در این مسیر یقیناً انتقادات و پیشنهادات همشهریان و همراهان عزیز موثر و سازنده خواهد بود.

/ 6 نظر / 19 بازدید
گرگان ما

سلام احسان عزیز . وبلاگ نویسی اگر کوچکترین نفعی برای من داشته باشد همان آشنایی با گرگاندوستان عزیزی همچون شما است . هنوز همراهی ات در قضیه دفاع از حقوق گرگان در مقابل ... را از یاد نبردم که چه زیبا با قلم شیوایت نوشتی و نوشتی . حضور چهره های بی ادعا ، فرهیخته و گرگاندوستی همچون شما در جمع وبلاگ نویسان مایه مباهات است . در اولین فرصت وبلاگ جنابعالی را معرفی میکنم.[گل]

شهروند گرگانی

پاسخ به مطلب دست تبعيض را از سر گنبد برداريد شوراي گنبد مستند سخن بگويد نويسنده : احسان ارشاد چندي پيش در شماره ي 263 هفته نامه سليم مورخ 22/4/87 مطلبي با عنوان سايه ي تبعيض را از سر گنبد برداريد درج شد که حاوي سخنان و اظهارات تني چند از اعضاي شوراي شهر گنبد بود. سخناني که شايد برگرفته از دغدغه ها و نگراني هاي اعضاي شوراي گنبد در رابطه با تنگناها و مشکلات شهرشان بود، اما در عين حال حاکي از نوع نگاه غيرکارشناسانه و غير منطقي به مسائل موجود استان نيز مي باشد. پيش از هر سخني، نگارنده بر اين مهم اذعان مي نمايد که توسعه ي مطلوب، مترادف با توسعه ي متوازن و يکپارچه بوده و همه ي ما خواهان رشد و پيشرفت جاي جاي گلستان زيبا هستيم، اما بسياري از واقعيات موجود را تحت هيچ عنوان نمي توان از نظر پنهان داشت. بدين جهت در پاسخ به اظهارات اين بزرگواران مواردي را مي بايست متذکر شد: براساس سرشماري سال 1385 شهر گرگان (نه شهرستان گرگان) داراي جمعيتي معادل 274438 مي باشد. که در روزهاي کاري و عيد تعطيل به دليل مراجعات فراوان از ديگر نقاط استان اين رقم به بيش از 300 هزار نفر مي رسد. ( سايت شهرداري گرگان) ،اين در حالي است ک

با عرض تبریک برای اقدام خوبتان و ارزوی موفقیت برای هم شما عزیزان قطعا تلاش جهت نشان دادن نقطه های قوت و ضعف و فرصتها و تهدیدهااستان زرخیز و محروم گلستان از منظر تخصصی تان عزیزان و دادن راه کار های مشخص و بنیادی هر گز از حافظه تاریخی مردم و دوستداران این خطه فراموش نخواهد شد و امید دارم که این فرزندان درد کشیده فنی با پشتکارشان راههای کمک را پیدا خواهند نمود