شهر الکترونیک و مدیریت شهری

امروزه با توجه به گسترش تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطاتی و با عطف به پیچیده شدن روابط سازمانی و اجتماعی و سایر روابط در سیستم شهری، ضرورت نگاهی نو و پیشرفت همگام با تغییرات محیطی احساس می شود. لذا با توجه به ظهور فنآوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) میتوان این تکنولوژی را عامل تکمیل دستیابی به مدیریت پایدار شهری دانست.

طبق تعاریف موجود، «جامعه اطلاعاتی» به جامعه ای گفته می شود که در آن فناوری های ارزان اطلاعات، ذخیره سازی داده و انتقال آنها عمومیت داشته باشد و این عمومیت یافتگی با نوآوری سازمانی، تجاری، اجتماعی و حقوقی همراه شده باشد و از آنجا که شهرها اصلی ترین بستر تحقق جامعه اطلاعاتی اند لازم است در حد مطلوب به ابزارهای فناوری اطلاعات تجهیز شوند.  بی تردید یکی از بسترهایی که شهروندان را برای زندگی در جامعه ی اطلاعاتی آماده می نماید شهر الکترونیک است که توسعه اقتصادی پایدار، ارتقاء مدیریت شهری، بهبود بخشیدن به کیفیت خدمات و بالا بردن استانداردهای زندگی شهروندان از دیگر ثمرات آن است.

در دنیای امروز که هرچه بیشتر به سمت ماشینی شدن قدم می گذاریم دیگر روابط چهره به چهره و مستقیم نمی تواند پاسخگوی مشکلات ما باشد در شهرهای امروز  با افزایش جمعیت و در نتیجه آن افزایش ترافیک شهری رو به رو هستیم. هم چنین روش های بروکراتیک گذشته و کاغذ بازی های پیشین نمی تواند روشی مناسب در جهت رسیدگی به کارهای اداری شهروندان باشد از این رو سازمان های مهم نظیر شهرداری ها در شهرهای بزرگ که به نوعی قلب تپنده شهر محسوب می شوند باید دست از روش های پیشین برداشته و وارد دنیای الکترونیک و مجازی شوند. دنیایی که در آن فعالیت ها بسیار سریعتر و مطمئن تر انجام می گیرد و نیازی به تراکم جمعیت در دنیای فیزیکی نیز نیست. باید برای کاهش ترافیک شهری ،تقلیل آلودگی های زیست محیطی، هزینه های انجام کار، برخوردها و ناراحتی های روانی، فساد اداری و دهها مشکلی که همه روزه در ادارات و سازمان های بزرگ با آن روبرو هستیم چاره ای اندیشید و بهترین راه حل ایجاد سازمان های مجازی است که از مشکلات یاد شده می کاهند و حتی به بهبود روند کاری نیز منجر می شوند.

تحقق شهر الکترونیک نیازمند توجه به پیش شرط ها و الزاماتی است که نگاه همه جانبه به اجزا و عناصر موجود در شهر مجازی از جمله ی آنان است. بدون شک یکی از اصلی ترین این عناصر، مدیریت شهری الکترونیکی است که خود به بخشهای متعددی تقسیم می گردد.

شاید بتوان گفت که مدیریت واحد و یکپارچه شهری که در حال حاضر به یکی از برجسته ترین کلید واژه های علم مدیریت شهری بدل گشته است، تنها با توسل به فناوری اطلاعات حاصل خواهد گشت که تجربیات مشابه در شهرهای الکترونیکی پیشگام در جهان نظیر سئول، توکیو، سیدنی، میلان، لندن، هلسینکی، کپنهاک، دبی و  . . . گواهی براین مدعاست.

در این راستا، هم اینک که پروژه ی گرگان مجازی به عنوان یک شهر الکترونیک کارآمد مدنظر قرار گرفته، ضروری است که عوامل و دست اندرکاران مدیریت شهری این فرصت طلائی را مغتنم شمرده و با نگاهی مجدانه و تأکید ویژه بر تحقق شهرداری الکترونیکی و مدیریت شهری الکترونیک در این مسیر گام برداشته و از هرگونه بی تفاوتی بدین امر مهم امتناع نمایند.   


پی نوشت1: یکی از ابزارهای مهم در مدیریت شهری الکترونیکی،GIS  یا همان سامانه اطلاعات مکانی است که در آینده بدان خواهم پرداخت.

پی نوشت2: بنابر گفته ی یکی از دوستان که اخیراً دیداری حضوری با پروفسور علی اکبر جلالی داشتند، این دانشمند گرگانی و پدر فناوری اطلاعات در ایران از روند کُند پیشرفت شهر الکترونیک گرگان، گلایه ها و نگرانیهای فروانی دارند که امیدواریم با دقت نظر مسئولان دستگاههای ذیربط، ضمن بر طرف شدن این نگرانیها شاهد برقراری یکی از کارآمدترین شهرهای الکترونیکی در گرگان عزیزمان باشیم.

/ 10 نظر / 14 بازدید
گرگان90

امیدواریم که اجرایی شود[ناراحت]

گرگان ما

درود احسان جان ، امیدواریم با تدبیر و کنار گذاشتن منیت ها پروژه شهر الکترونیک گرگان هر چه زودتر به مقصود برسد .

وحیده

سلام...اطلاعات خوبی بود...امیدوارم مسئولین شهری بی تفاوت نباشن!

ذبیح الله میقانی

سلام همانطوریکه در جریان هستید پروژه شهر الکترونیک به کندی پیش میره در صورتیکه در دوره ریاست قبلی شورا کار با جدیت پیش میرفت بهمین منظور و برای حل سوء تفاهمات آقای شهردار و مهندس چراغعلی و یک و دو نفر دیگر در مراسمی که در روستای شاهکوه برکزار شده بود دوستان به خدمت استاد رسیدن و در منزل شخصی شان در چارباغ به حل مسائل پرداختند انشالله در آینده خبرهای خوبی در این زمینه خواهیم شنید[گل]

پارسا

سلام به امید سر بلندی گرگان و گرگانی[گل][گل][گل]

خاطرات من

مرسی از حضورت و باید بگم که مگه ساخت و سازهای بی رویه اجازه میدهد که به موضوع مهمی مثل شهر الکترونیک پرداخته بشه !