توسعه بازارچه های مرزی، ضامن امنیت و رشد اقتصادی

استان گلستان دارای بیش از 120 کیلومتر مرز خاکی با کشور ترکمنستان است و این مرز خاکی طولانی و ویژگی ­های خاص ژئوپلیتیکی به همراه گمرک و بازارچه ­های مرزی، علاوه بر آنکه یک امتیاز ویژه برای تحقق رشد و توسعه اقتصادی به حساب می ­آید، می ­تواند در محرومیت زدایی از مناطق محروم در نواحی شمالی استان نیز موثر باشد. با وجود گذشت سال ­ها از ایجاد و احداث بازارچه مرزی اینچه برون، این بازارچه از نظر رونق اقتصادی، اشتغال ­زایی و ایجاد مزیت های نسبی در تولید ثمره چندانی نداشته­ است؛ در حالی که بازارچه ­های مرزی گلستان، یک ظرفیت بلقوه برای تجارت چمدانی، صادرات و تجارت با ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی محسوب می­شوند و با توجه به این­که منطقه اینچه­ برون تنها گذرگاه مرزی استان­ های گلستان و مازندران با کشور ترکمنستان در خشکی است، بنابراین ناحیه مرزی اینچه­ برون برای تبدیل شدن به یک شاهرگ اقتصادی و مبادلاتی، از قابلیت و توان بلقوه زیادی برخوردار است.

توسعه بازارچه­ های مرزی در پیشگیری از قاچاق کالا بسیار موثر است و از سویی دیگر تنوع قومی و فرهنگی موجود در گلستان نیز از دیگر عواملی است که می­ تواند در رونق بازارچه ­های مرزی موثر باشد. نبود همکاری لازم از سوی کشور همسایه برای ایجاد یک بازار بزرگ مشترک و سخت­گیری در صدور ویزا از سوی کشور ترکمنستان، رکود بازار برخی از کالاها و محصولات و رفت و آمد اندک مسافران خارجی، شاید از جمله دلایل اصلی، رکود و عقب­ ماندگی بازارچه­ های مرزی گلستان باشد. همچنین برخی از مسئولان استان، اعمال محدودیت برای تردد دارندگان پروانه گذر مرزی در خارج از شعاع ۴۵ کیلومتری در خاک ترکمنستان را نیز یکی دیگر از دلایل رکود و کاهش فعالیت­های تجاری در اینچه برون می دانند؛ با رفع این محدودیت­ها و تردد آسان مسافران کشورهای ترکمنستان و ایران، می­توان به رشد اقتصادی مناطق مرزی، ارتقای امنیت و تامین منابع درآمدی مناسب برای مرزنشینان امید داشت و بی­ شک روند افزایش مهاجرت از مناطق مرزی به دیگر مناطق استان نیز به طور محسوسی کاهش خواهد یافت که البته دستیابی به این هدف، نیازمند انجام رایزنی­ های موثر از سوی دولت و دستگاه دیپلماسی کشور با کشور همسایه، حذف برخی مقرارت دست و پاگیر از سوی 2 کشور ایران و ترکمنستان و افزایش معافیت­های گمرکی است.

توسعه خطوط ارتباطی و زیرساخت­های حمل و نقلی، نقاط جمعیتی و بازارچه­ های مرزی استان را از انزوای اقتصادی خارج می ­کند؛ تبدیل راه اصلی آق قلا – اینچه­ برون به بزرگراه و حتی برنامه ریزی برای تبدیل محور گرگان - اینچه برون به آزادراه و به ویژه ساخت و بهره برداری کامل از راه آهن گرگان – اینچه برون و امکانات و تاسیسات وابسته به آن به توسعه تجارت و ارتقای وضع بازارچه­ های مرزی کمک می­ کند. بنابراین با توجه به اهمیت حمل و نقل و ارتباطات، تسریع در اجرای 2 طرح کلیدی بزرگراه آق قلا- اینچه­ برون و راه آهن گرگان به اینچه­ برون – به همراه تمامی امکانات موردنیاز از جمله دهکده چندمنظوره حمل و نقلی- از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است.

با توجه به تاکیدات و منویات رهبر معظم انقلاب در مورد تلاش همگانی و فراگیر برای تحقق حماسه اقتصادی، به یقین توسعه بازارچه ­های مرزی و گسترش تبادلات دو سویه و صادارات و واردات به طور متوازن و به همراه نظارت موثر، یک اهرم مهم و روشی مناسب برای بهبود تجارت و توسعه تجارت غیرنفتی و کمک به رشد اقتصاد محلی و منطقه ای است. 

 

لینک انتشار اختصاصی در پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد جوان

/ 23 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهه موسوی

دوست گرامی سلام با یک آدرس جدید، پیدا و پنهان دوباره آمد...

الهه موسوی

دوست گرامی سلام با یک آدرس جدید، پیدا و پنهان دوباره آمد...

موذن

سلام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات با مطلب " نقش صداوسیما در بزرگداشت یادونام شهیدان " به روز ومنتظر نگاه سبزتان هستم

دبیرخانه سومین جشنواره وبلاگ نویسی گرگان

سلام سومین جشنواره وبلاگ نویسی گرگان به مناسبت بزرگداشت روز گرگان(20 شهریور) و در 5 محور توسعه پایدار گرگان، موضوعات فرهنگی و گردشگری، ورزش گرگان، چهره های گرگان و نامه ای به شهردار گرگان آغاز شد. زمان ثبت نام: 14 مرداد لغایت 13 شهریورماه برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قوانین، موضوعات، اخبار و ... به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی: http://gorganblog.ir/ مراجعه کنید.

عالی

0171

با تشکر از شما [گل][گل][گل]

نظرات متفاوت مخاطبان در مورد یک پیشنهاد http://golestanema.com/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C/5602-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B3-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D9%86%D8%A8%D8%AF#comments

فیروزفرد

با سلام وسپاس با مطلب" استژای پنجره های شکسته شهر "بروزم[گل]

رضاپور

سلام،درباره ی تغییرنام استان گلستان مطلبی در وبلاگم دارم که شمارابه آن دعوت می کنم ومنتظرنظراتتان هستم.لطفاروی وبسایت کلیک کنیدودرصفحه ی اول،برروی عناوین مطالب.یاحق!