آشنایی با دانشمند برجسته گرگانی و چهره ی برتر دانش گیاه پزشکی ایران

پروفسور جعفر ارشاد متولد سال 1315 در یکی از محلات قدیمی گرگان می باشند. ایشان دارای مدرک دکتری بیماری شناسی گیاهی از دانشگاه برلین آلمان در اواخر سال 1349 است و از چهره های برتر و پیشکسوتان دانش گیاه پزشکی در ایران می باشند که حتی برخی از متخصصان گیاه پزشکی وی را پدر دانش گیاه پزشکی ایران می نامند.

پروفسور ارشاد تحصیلات ابتدایی خود را از سال 1323 تا 1329 در دبستان فردوسی گرگان و مقطع متوسطه را از سال 1329 تا 1335 در دبیرستان ایرانشهر گرگان در رشته ی طبیعی گذراندند. ایشان در سال 1335 در دانشکده ی کشاورزی دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی پذیرفته شدند و در همان دانشگاه نیز به مقطع کارشناسی ارشد راه یافتند و در سال 1341 مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه تهران دریافت نمودند. جعفر ارشاد در سال 1345 با دریافت بورسیه تحصیلی عازم کشور آلمان شد و در اواخر سال 1349 موفق به اخذ مدرک دکتری بیماری شناسی گیاهی از دانشگاه برلین آلمان گردید. پروفسور لیمبرگ، پروفسور کریسچ و پروفسور فریدل که همگی از دانشمندان مطرح گیاه پزشکی در جهان می باشند از اساتید پروفسور ارشاد در مقطع دکتری بوده اند.

 

فعالیتهای پژوهشی: کتابهایی همچون "گونه‌های فیتوفتورا در ایران: جداسازی، خالص سازی و شناسایی " ، "فرهنگ نوین کشاورزی و منابع طبیعی" ، "بیوکنترل عوامل بیماریزای خاکزاد گیاهان" و کتاب "قارچ های ایران" از معروفترین آثار تألیف شده توسط وی می باشند. بسیاری از کتب تألیف شده توسط ایشان هم اکنون در دانشگاههای تراز اول کشور تدریس می شود و آثار ایشان جزء کتب مرجع در داخل کشور در حوزه ی تخصصی گیاه پزشکی و بیماری شناسی گیاهی می باشد.

دکتر ارشاد هدایت و راهنمایی 13 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و 18 پایان نامه در مقطع دکتری را بر عهده داشته اند و تاکنون بیش از 136 مقاله از ایشان در سمینارها و ژورنالها و مجلات معتبر علمی و تخصصی در داخل و خارج از کشورها ارائه و به چاپ رسیده است. همچنین معرفی و نام گذاری 23 گونه گیاهی برای اولین بار در جهان و معرفی حدود 500 گونه گیاهی برای اولین بار درایران از دیگر سوابق مهم و برجسته در کارنامه ی درخشان علمی- پژوهشی ایشان می باشد.

 

فعالیتهای آموزشی: سوابق تدریس پروفسور جعفر ارشاد به شرح زیر است: چهارده نیم سال تحصیلی در رشته ی بیماریهای گیاهی در مقطع کارشناسی در دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی بین سالهای 1356-1362 ، دو نیم سال تحصیلی در در مقطع دکتری در دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در سالهای 1372 و 1373 ، هشت نیم سال در مقطع کارشناسی ارشد و دو نیم سال در مقطع دکتری در واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1375 تا 1380.

 

مشاغل و سمت هایمورد تصدی: دکتر جعفر ارشاد کار خود را به عنوان محقق در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور وابسته به جهاد کشاورزی از سال 1341 شروع کرد و تا زمان بازنشستگی (1386) به این کار ادامه داد. هنگام بازنشستگی عضو هیئت علمی با مرتبه استاد پژوهش پایه 31 بود. در سال 1358 رئیس بخش تحقیقات گیاه شناسی در موسسه ذکر شده بودند و تا تاریخ بازنشستگی در این پست اشتغال داشتند. در سال 1358 همچنین به سرپرستی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی منصوب گشت و تا سال 1362 این سمت را هم دارا بود. در سال 1360 همزمان پست معاون تحقیقات در سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی عهده دار شدند و تا سال 1371 نیز این سمت را بر عهده داشتند. از دیگر سمت های دکتر ارشاد می توان به چند مورد زیر نیز اشاره کرد: مدیر مسئول نشریه(ISI) بیماریهای گیاهی، سردبیر نشریه رستینها، عضو هیئت تحریریه نشریه علمی پژوهشی علوم کشاورزی ، عضو کمیته فیتو فتورا - مربوط به اتحادیه بین المللی انجمن های بیماریهای گیاهی در دو دوره 1983-1988 و 1988-1992 ، عضو کمیته آسیایی در اتحادیه بین المللی قارچ شناسی از سال 1994 تا 2001 - رئیس کنگره بین المللی قارچ شناسی آسیا 2001

 

مراکزی که وی از بانیان آن به شمار می آید: دکتر جعفر ارشاد در اعتلای بخش تحقیقات رستینها در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور سهم قابل توجه ای داشته است. وی همچنین عضو موسس و عضو انجمن بیماری شناسی گیاهی ایران می باشد.

 

جوائزو نشان ها: تشویق کتبی از وزیر کشاورزی بدلیل انجام تحقیقات متعدد و نگارش کتاب "قارچهای ایران "در سال 1356 - تشویق کتبی از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی بدلیل سعی در پیشبرد اهداف سازمان تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سال 1364 - تشویق کتبی از رئیس موسسه تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی به مناسبت ارائه گزارش طرحهای تحقیقاتی در سال 1356 - لوح تقدیر از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی به مناسبت انتخاب شدن به عنوان محقق نمونه در سال 1374 - لوح تقدیر از وزیر کشاورزی به عنوان محقق نمونه وزارت کشاورزی در سال 1374 - تقدیر کتبی از وزیر کشاورزی به مناسبت تالیف کتاب "قارچهای ایران "در سال 1374 - لوح تقدیر از معاون اول رئیس جمهور و رئیس شورای پژوهشهای علمی کشور به مناسبت برگزیده شدن یکی از مقالات تحقیقاتی به عنوان مقاله تحقیقاتی نمونه سال 1374 - تقدیر کتبی از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی به مناسبت مطلوب بودن نتایج تحقیقات در سال 1378 - لوح تقدیر از وزیر علوم تحقیقات و فناوری به مناسبت کسب رتبه اول پژوهشکر نمونه سال 1380 وزارت جهاد کشاورزی - تقدیر نامه از معاون پژوهش و برنامه ریزی دفتر همکاریهای فنآوری در نهاد ریاست جمهوری به مناسبت انتخاب پژوهشگر نمونه کشور در سال 1380 - لوح تقدیر از رئیس جمهور به مناسبت کسبرتبه دوم تحقیقات کاربردی در پانزدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی در سال 1380 - لوح تقدیر از COMSTECH در فوریه 2002 - دریافت نشان درجه 3 پژوهش کشور از ریاستجمهور در سال 1383 در همایش چهره های ماندگار - لوح تقدیر از رئیس موسسه تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی به مناسبت تلاش در امر تحقیقات در سال 1383 - لوح تقدیر از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی به مناسبت تلاش در امر تحقیقات در سال 1384

 

گرگان از نگاه پروفسور ارشاد: پرفسور ارشاد از آنجا که خود از یک خانواده ی گرگانی الاصل می باشد خود را شیفته ی گرگان می داند؛ ایشان علیرغم آنکه محل دائمی سکونتشان تهران می باشد اما معمولاً در فرصتهای گوناگون، روزهای متوالی در فصل های مختلف سال را در گرگان سپری می نمایند و زندگی و گذران اوقات فراغت در گرگان را برای خود بسیار فرح بخش و تسکین دهنده می دانند؛ ایشان لحظاتی را که به قدم زدن و گذر از محلات تاریخی گرگان می پردازند یادآور خاطرات دوران کودکی و نوجوانی در اوایل دهه ی 20 شمسی و لذت بخش ترین لحظات زندگی خود دانسته و گرگان تاریخی را شهری استثنایی و از هر حیث کم نظیر می دانند. 

   

پی نوشت: در تهیه متن فوق علاوه بر اطلاعات شخصی نگارنده از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ایران شناسی نیز استفاده شده است.

/ 22 نظر / 68 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصاحبه نماینده گنبد

او ادامه داد : ولی متأسفانه به فاصله 3 روز از حضور وزیر راه و شهرسازی در گنبد و نوید آغاز عملیات اجرای خط آهن گرگان – گنبد – اینچه برون ، بحث تغییر مسیر به گرگان – اینچه برون مطرح شد. بنده 3 نشست با وزیر راه داشتم؛ ایشان تأکید نمود که مسیر گرگان – گنبد – اینچه برون از مصوبا دولت بوده و به طور قطع اجرا خواهد شد. وی تأکید نمود : به اعتقاد بنده اجرای پروژه راه آهن گرگان – اینچه برون به هیچ وجه به نفع کشور نیست http://www.turkmenstudents.com/modules/news/article.php?storyid=13226

توجیهات بی منطق

انحراف مسير راه آهن و حاشيه‌ي گذاشتن گنبد: اولاًـ توجيه اقتصادي ندارد. ثانياًـ احساسات بيش از 60% مردم گلستان (شرق استان) را جريحه‌دار مي‌كنند. ثالثاً ـ مسير پيشنهادي رئيس شوراي شهر گرگان بخاطر وجود باتلاق‌هاي «اينچه» و «گودري» بسيار پرهزينه خواهد بود. رابعاً ـ توسعه راه آهن در گلستان منهاي گنبد كه قطب اقتصادي گلستان محسوب مي‌شود معني ندارد در ضمن گلستان فقط گرگان نيست كه متاسفانه مسئولين مركز استان عملاً مي‌خواهند گنبد در حاشيه باشد. جهت اجراي طرح‌هاي ملي به نظرات كارشناسان خبره و بي‌طرف احترام بگذاريم و به منافع كلان مملكت بينديشيم تا بودجه‌‌ي عظيم كشور عزيزمان حيف و ميل نشود. http://www.turkmenstudents.com/modules/news/article.php?storyid=13225

راه آهن گرگان – گنبد – اینچه برون ، فاجعه یا توسعه؟

پیش از این نیز "احسان ارشاد" دانشجوي كارشناسي ارشد برنامه ريزي و مديريت شهري و شهروند گرگانی نیز طی یادداشتی تحت عنوان "نادیده انگاشتن اصول بنیادین، تغییر در طرح های مصوب راه آهن گلستان" که درتاریخ 3 ارديبهشت 1390 هم زمان در سایت خبری "شمال فردا" و وبلاگ شخصی ایشان به نام " گرگان امروز" منتشر شد؛ نوشته بود :... http://www.turkmenstudents.com/modules/news/article.php?storyid=13227

و اما ورزش...

درود[گل] ممنون از لطف بی کرانتون دانشگاه مازندران هم عالمی داشت برای خودش سربلند گرگان و گرگان دوست

گرگان نامه

وجود ایشان مایه مباهات ایران میباشد....[گل][گل][گل]

صادقي

واقعا دكتر از هر جهت نمونه است خداوند به ايشان عمر با عزت عطا فرمايد.

صادقي

واقعا دكتر از هر جهت نمونه است خداوند به ايشان عمر با عزت عطا فرمايد.

واقعا دكتر از هر جهت نمونه است خداوند به ايشان عمر با عزت عطا فرمايد.