پیاده روها در اسارت کارگاه های ساختمانی

در دهه گذشته افزایش ارزش افزوده زمین و رونق بازار مسکن در گرگان موجب بالا رفتن حجم سرمایه­ گذاری در بخش ساخت و ساز شده است و به ویژه در محدوده بافت مرکزی شهر گرگان، حجم و میزان ساخت و ساز و بلندمرتبه ­سازی بسیار بالا است. افزایش ساخت و ساز در نواحی مرکزی شهر علاوه بر این که بر تشدید راهبندان در گرگان تاثیر گذاشته است، رشد چشمگیر آوار برداری از ساختمان­های فرسوده و افزایش حجم زباله های ساختمانی و اشغال و تصرف پیاده­ روها را نیز به دنبال داشته است.

در سال­های اخیر در شهر گرگان تخریب و نوسازی ساختمان­ها در مرکز شهر موجب ایجاد مشکلاتی چون انباشت مصالح ساختمانی در پیاده­ روها و سد معبر شده است. این در حالی است که براساس مقرارت موجود، مصالح ساختمانی و مازاد آن و همچنین ابزارهای مربوط به فعالیت­های ساختمانی نباید بیش از یک سوم گذرگاه ­های عمومی از جمله پیاده ­رو­ها را اشغال کنند و براساس قانون، رهاسازی مصالح و نخاله­ های ساختمانی در معابر عمومی نیز ممنوع است.

 قرار دادن مصالح و تجهیزات ساختمانی در پیاده‌رو، آلودگی­ های صوتی مربوط به ساخت و ساز و تداوم فعالیت­های ساختمانی تا مدت‌ زمان طولانی از مواردی است که همسایگان و ساکنان اطراف محدوده­ های ساخت و سازهای بزرگ در مرکز شهر گرگان را آزار می‌دهد؛ انباشت ضایعات و مصالح ساختمانی در پیاده‌روها علاوه بر آلودگی فضاهای عمومی و ایجاد مشکل در تردد عابران در پیاده‌روها و دشوار شدن عبور و مرور، در زمان بارندگی نیز موجب گل ‌آلود شدن سطح کوچه­ ها و خیابان­ها می­شود و در هنگام وزش باد و عبور خودروها نیز موجب ایجاد گرد و غبار می­ شود؛ همچنین در برخی زمان­ها، مصالح و نخاله ­های ساختمانی، جوی‌ های آب و کانال­های جمع­ آوری آب­های سطحی را نیز مسدود می­ کنند.

بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری­ها، اشغال معابر عمومی و پیاده­ روها و استفاده غیر مجاز از آن­ها ممنوع است؛ همچنین براساس تبصره 6 ماده 96 همان قانون نیز کوچه­ های عمومی و میدان­ها و پیاده ­روها و خیابان­ها و به طور کلی معابر و درختان معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که از سوی عموم مردم استفاده می­ شود، ملک عادی محسوب می­ شوند و در مالکیت شهرداری قرار دارند پس هرگونه تعرض و استفاده غیرقانونی از پیاده ­روها و سایر فضاهای عمومی، تخلف است و شهرداری نیز باید به عنوان ناظر قانونی با مجریان و پیمانکاران متخلف برخورد کند. بی ­شک علاوه بر آن که در ساخت هر بنا و ساختمانی، کلیه ضابطه­ های مربوط به سازه، نما و منظر شهری و مقاوم­ سازی باید رعایت شود، احترام به حقوق شهروندان و همسایگان کارگاه­ های ساختمانی نیز ضروری است.

 

پی نوشت: این یادداشت چندی پیش در همشهری گلستان به چاپ رسید.

/ 21 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی

درخواست برای تغییر کاربری زمین 36 هکتاری ارتش در گرگان http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1734023

نخستين جشنواره وبلاگ نويسي روستا در استان گلستان

نخستين جشنواره وبلاگ نويسي روستا در استان گلستان يكم الي بيست آبان ماه 91، جهت اطلاعات بيشتر و ثبت نام به آدرس هاي ذيل مراجعه نماييد. www.roostablog.ir ياwww.kanounefarid.com دبير خانه جشنواره خانه جوان فريد روستاي كفشگيري

موذن

سلام با دومطلب سبک زندگی ایرانی و زندگی سیمانی سه روستای گالیکش منتظرنگاه سبزتان هستم

گنجی

درود بر شما[گل][[رویا][تایید]

همشهري

سلام! پنجره را باز كنيد! اين وبلاگ هنوز زنده است! گرچه اين قصه ادامه دارد!" با مطلب « معيشت انتها ندارد! » به روزم . منتظر حضور ارزشمند گاه و بيگاه و گرم و صميمي شما در خدمتم سپاس

محمد

اميوارم مشكلات هر چه زودتر حل بشه بيا وبم

گرگان سرزمین من

سلام وبلاگ خوب و در خور تحسینی دارین...به منم سر بزنین...با تشکر فراوان...محمدخانی[گل][گل][گل]

رعنا

اییی کاش رعایت بشه که متاسفانه رعایت نمیشه یلداتون مباررررررک[گل]