برون سپاری؛ راهی برای کاهش تصدی گری و ارتقای بهره وری

 

مدیریت شهری کارآمد با برون سپاری خدمات*

 

برون­ سپاری خدمات شهرداری، یک روش و ابزار اجرایی و یک راهبرد مهم در مدیریت شهری دانش ­محور به حساب می­ آید؛ با توجه به توسعه تشکیلات اداری شهرداری­ها و رشد شتابان شهرها و افزایش تقاضا برای دریافت خدمات در بخش­های مختلفی چون شهرسازی، عمران و خدمات شهری، به کارگیری راهبرد برون ­سپاری خدمات و خصوصی­ سازی بخشی از فعالیت­های شهرداری­ها، اجتناب­ناپذیر است. لازمه دسترسی به افق های مورد نظر در برنامه­های درازمدت توجه ویژه به موضوع برون ­سپاری است.

برون ­سپاری در شهرداری­های کلانشهرها، مراکز استان­ها و شهرهای متوسط و میانی اهمیت ویژهای دارد و به همین دلیل باید برنامه ­ریزی و انجام اقدامات عملی برای واگذاری خدمات شهرداری­ها در شهرهای بزرگ و متوسط در اولویت قرار گیرد. این موضوع یکی از دغدغه­ های مهم شهرداری و مجموعه مدیریت شهری در شهر گرگان است. برون­ سپاری خدمات شهرداری در سند چشم انداز شهر گرگان نیز مورد توجه قرار گرفته است. در برنامه 15 ساله چشم انداز شهر گرگان که «گرگان 1404» نامیده شده است و در قالب سه برنامه متوالی 5 ساله اجرا می­شود یکی از اهداف و ارکان اصلی، موضوع برون سپاری خدمات شهرداری است؛ اولین همایش ملی برون­سپاری نیز با حضور مدیران ارشد شهرداری­های کشور و با هدف آغاز یک فعالیت علمی برای مستندسازی و تدوین یک الگوی مناسب علمی، تجربی و کاربردی در گرگان برگزار می­شود که بهره­ گیری از تجربیات سایر شهرداری­ها با هدف انجام یک حرکت علمی و منسجم برای خصوصی سازی، می­تواند نقطه آغازی برای به کارگیری راهبرد برون ­سپاری باشد.

صرفه ­جویی و کاهش هزینه ­ها، افزایش اثربخشی فعالیت­ها، استفاده از نیروهای متخصص برون سازمانی، ارتقای کیفیت ارائه خدمات، افزایش رضایت مراجعان و شهروندان، بهبود عملکرد، افزایش گستره دسترسی به توانمندی­های نیروی انسانی خبره و متخصص و استفاده از مهارت­ها و فناوری­های موجود در خارج از شهرداری و انعطاف­پذیری بیشتر در برخورد با مشکلات و نیازهای مختلف، از نتایج و مزایای استفاده از راهبرد برون ­سپاری در مدیریت شهری است که با واگذاری برخی فعالیت­های متناوب و تکراری داخلی به پیمانکاران بخش خصوصی، محقق می ­شود.

برون ­سپاری علاوه بر آزادسازی منابع برای تمرکز بر قابلیت­ها و وظایف اصلی شهرداری و تمرکز بیشتر حوزه­ های ستادی بر سیاستگزاری و برنامه ­ریزی های کلان و آینده­ نگر و کمک به کوچک ­سازی ساختار اداری، تحقق برخی اهداف مربوط به تحول اداری را تسهیل می ­کند؛ ایجاد یک ساختار نوین سازمانی و اداری چابک (و یا همان چابک سازی اداری) از دیگر مزایای برون­ سپاری است. فراهم کردن ابزارهای ارتباطی مناسب، نیروی متخصص به تعداد کافی، ایجاد امنیت برای سرمایه ­گذاری و تدوین و تصویب ضوابط قانونی مناسب از پیش ­شرط­ های مهم برون سپاری است. در این میان یکی از مهم ترین موضوعات درباره واگذاری فعالیت­ ها از سوی شهرداری­ها به بخش خصوصی، تعریف یک ساز و کار نظارتی به همراه پشتوانه محکم قانونی برای دستیابی به اهداف برون سپاری است؛ بی شک بدون تعریف و ایجاد یک فرآیند نظارتی کامل، ارتقای بهره­ وری، بهبود کیفیت و ارائه بهینه خدمات امکان ­پذیر نیست.

 

* این یادداشت در ویژه نامه همایش ملی برون سپاری در شهرداریها به چاپ رسید. 

/ 12 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تیک

سلام خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنی ! پشمان نميشي! با تشكر تيك

یادداشتی از سعید قندهاری در خصوص نام استان

هلاکو ـ بنده‌ پیشنهاد کرده‌ام‌ که‌ مرکزیت‌ استان‌ به‌ گنبد منتقل‌ بشود... قندهاری‌ ـ قبلاً این‌ پیشنهاد شد ولی‌ بنا شد که‌ مطرح‌ نشود. رئیس‌ ـ ما توافقهای‌ پشت‌ پرده‌ شما را کاری‌ نداریم‌، ما به‌ آیین‌نامه‌ خودمان‌ عمل‌ می‌کنیم‌. عرض‌ می‌شود یک‌ پیشنهاد شده‌ که‌ مرکز استان‌ گنبد باشد، آقای‌ هلاکو توضیح‌ بفرمایید. http://gorgankhabar.com/component/content/article/1-khabar/44-گرگان-گلستان-سعید-قندهاری-نام-استان.html

موذن

برون سپاری به معنای دقیق کلمه اگر در شهرداریها حادث شود یقینا انقلابی در روندامور ایجاد خواهد کرد که پی آمدهای مطلوبی را نیز بدنبال خواهدداشت تسریه در امور و شفاف سازی روند انجام کار تخصصی شدن فعالیتها سهولت امر نظارت کاهش هزینه ها و پرهیز ازفرسودگی امکانات موجود توجه به توانائی های علمی و علائق شغلی فضای خارج از شهرداریها و . . . که امیداست شاهد تحقق آن باشیم

درب نو

بندرگاه کاسپین، از افسانه تا رویا

....

تغییر مدیرکل صداوسیمای گلستان احمدی می رود مقدسی قائم مقام سابق صداوسیمای خراسان رضوی می آید چهارشنبه 10/3/91 مراسم تودیع و معارفه تا ساعت 10:15 صبح سه شنبه هنوز هیچ یک از نمایندگان استان در مجلس به مراسم دعوت نشده اند.

گرگان خبر

مدیریت محترم وبلاگ گرگان‌نامه اطلاع‌رسانی و گردش آزاد اخبار ضرورتی است که در دنیای امروز کمتر کسی به آن شک دارد . افزایش چشمگیر حجم اخبار از یک سو و محدودیت زمان و فضای رسانه‌های مکتوب از دیگرسو ، ایجاب می‌کند که رسانه‌های جدیدی نیز همپای رسانه‌های مکتوب پا به عرصه بگذارند که با توجه به گسترش فضای دیجیتال در زندگی انسان امروز یکی از بهترین امکانات اطلاع‌رسانی ، استفاده از ظرفیت فضای مجازی می‌باشد . در چند سال اخیر با توسعه رسانه‌های دیجیتال در کشور شاهد بوده‌ایم که در بیشتر استان‌ها و مناطق کشور نیز پایگاه‌های متعدد اطلاع‌رسانی پبرامون مسایل شهری و منطقه‌ای شکل گرفته‌اند که به نوبع خود سهم بسزایی در افزایش آگاهی مردم داشته‌اند ، اما متاسفانه استان گلستان علی‌الخصوص شهر گرگان علی‌رغم حضور بسیاری از فعالان رسانه‌ای ، اطلاع‌رسانی شهری جز در مواردی اندک به نحو مطلوب شکل نگرفته است . بر اساس همین نیاز بود که برآن شدیم تا با راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌زسانی گرگان‌خبر، سهمی در آگاهی افکار عمومی داشته باشیم . بی‌شک هر حرکتی در ابتدا عاری از نقص نیست و بی‌تردید گرگان‌خبر نیز از این قاعده مستثنی نیست . اما آنچه مورد

آقابزرگ

سلام بر جناب ارشاد و عرض ارادت.[گل]

شهروندگرگانی

[گل][گل][گل]