سوگله در احاطه نخاله ها و فاضلاب های شهری

تپه هزارپیچ یا بام سبز گرگان که براساس مصوبه شورای اسلامی شهر گرگان «سوگله» نامیده شده است، یکی از جاذبه­ های طبیعی ارزشمند استان است و نقش و اهمیت آن در توسعه گردشگری طبیعی بر کسی پوشیده نیست. هزارپیچ اکنون محل مراجعه برخی از شهروندان برای تفریح و گذران اوقات فراغت است و البته به توجه و نظارت ویژه ای نیازمند است؛ چراکه در سال ­های گذشته برخی از مناطق گردشگری گرگان چون النگ­دره و ناهارخوران به دلیل مراجعه روزافزون شهروندان و گردشگران فشارهای تفرجی زیادی را متحمل شده اند و یکی از راه­ های برقراری تعادل نسبی، تقویت، توسعه و معرفی دیگر مکان ­های مستعد برای گرشگری طبیعی است و هزارپیچ یکی از این مکان ­ها است.

با اقدام مدیریت شهری و پشتیبانی خوب مدیران استان، بسیاری از زمین ­های مستعد هزارپیچ برای توسعه زیرساخت های گردشگری تملک شده است اما سوگله گرگان هم­چنان در معرض خطرات گوناگونی چون ساخت ­و ­سازهای غیرمجاز و آلودگی های محیطی - به دلیل تخلیه فاضلاب و نخاله ­های ساختمانی- قرار دارد. با تداوم تخلیه پسماندها و فاضلاب ­های شهری در هزارپیچ، علاوه بر تخریب منظر و سیمای طبیعی، محیط طبیعی این تپه گردشگری نیز ممکن است دچار آسیب های جبران ­ناپذیری شود. افزایش آلودگی و به خطر افتادن محیط زیست هزارپیچ، موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان و شهروندان شده است و به نظر می­ رسد تخلیه نخاله ­های ساختمانی در هزارپیچ و انتقال فاضلاب های شهری به این مکان، مشکلات و تهدیدهایی جدی هستند و باید هرچه سریع­تر برای حل این مشکلات، راهکارهایی مستقل و مناسب انتخاب شود.

تخلیه فاضلاب در هزارپیچ- عکس: ابوطالب ندری

 شاید برای بسیاری از مردم این سئوال به وجود آمده باشد که چرا فاضلاب ­ها به جای انتقال به تصفیه­ خانه فاضلاب به هزارپیچ منتقل می­ شوند؟ به اعتقاد کارشناسان، تصفیه خانه­ های فاضلاب یک محیطِ زیستی و زنده هستند و اگر میزان معینی از آلودگی یعنی چیزی حدود 250 تا 400 «BOD» (بی. اُ. دی) به تصفیه­ خانه­ های فاضلاب وارد شود، مشکلی به وجود نخواهد آمد و تصفیه خانه می­ تواند به طور مطلوبی به کار خود ادامه دهد. «BOD» یا «نیاز اکسیژن بیوشیمی» یک اصطلاح برای مقدار اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه بیولوژیکی یک ماده آلی در یک نمونه آب و فاضلاب است. اندازه­ گیری BOD برای آشکارسازی مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی در آب و فاضلاب انجام می ­شود و اندازه­ گیریBOD ، اندازه­ گیری مهمی از اثرات فاضلاب های صنعتی و انسانی در تاسیسات فاضلاب­ ها و خروجی فاضلاب است. فاضلابی را که فاضلاب­ کش­ ها و خودروهای حامل فاضلاب ­های شهری حمل می­کنند، دارای BOD بیش از 40 هزار است یعنی میزان BOD موجود در این فاضلاب­ها 100 برابر میزان استاندارد است و اگر این فاضلاب وارد تصفیه ­خانه شود، تصفیه خانه مختل خواهد شد و شرایط زیستی آن از بین می­ رود و به طور کلی دیگر انجام عملیات تصفیه در تصفیه خانه امکان­ پذیر نخواهد بود.

بنابراین با توجه به شرایط موجود و دلایل مختلف فنی و کارشناسی، برای تخلیه فاضلاب­ های شهر گرگان باید مکان دیگری انتخاب شود و البته با توجه به شرایط و ویژگی­ های طبیعی و جغرافیایی گرگان، تخلیه و دفع فاضلاب ­ها در مکان­ های دیگر نیز آسیب­ ها و آلودگی ­های محیطی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین یکی از راهکارهای اساسی، تسریع در اجرای عملیات ساخت شبکه فاضلاب شهری گرگان است که در جمع­ آوری، انتقال، هدایت و دفع بهداشتی فاضلاب­ ها نقش مهمی دارد و می ­تواند محیط زیست و عرصه­ های طبیعی شهر گرگان را از خطر نجات دهد.

/ 3 نظر / 16 بازدید
موذن

سلام با مطلب گلستان چشم انتظار سرانگشت تدبیر دولت اعتدال به روز و منتظر نگاه سبزتان هستم شادوتندرست باشید

سودا

باتشکر از وب زیباتون من سرزدم شماهم سربزنین .مخصوص شمالی های عزیز. البته با خط ثابت هفته ایی یه تبلت با9099070375 اموزش اصول بازیگری با مدرک از وزارت فرهنگ تهران9099070369 اموزش سلامت جنسی9099070376 اگه دلت گرفته یا شادی9099070374 ازروی ماه تولدت چیزایی از زندگیت بفهمی که شاخ در بیاری9099070379 منتظرم .

علیرضا پزشکپور در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: حدود 40 برنامه در بخش‎های مختلف ترافیکی، ساخت‎وساز، فضای سبز، پارکینگ‎ها، زیباسازی، نورپردازی و مسائل متعدد دیگری که مردم با آن دست به گریبان هستند تنظیم کرده‎ام که به زودی در نطق پیش از دستور شورای چهارم به آنها خواهم پرداخت. http://farsnews.com/newstext.php?nn=13921210000121