مبادی ورودی شهر گرگان، نیازمند ساماندهی

مبادی ورودی شهرها دارای نقش و تأثیراتی چندوجهی بر ساختار فضایی و کالبدی شهر هستند. به اعتقاد صاحب نظران، مبادی ورودی، تجلی گاه چگونگی رشد درونی یک شهر می باشند؛ از سوی دیگر یک مبدأ ورودی می تواند نقش یک شناسنامه فرهنگی را برای یک شهر ایفا کند و عصاره ای از فرهنگ، تاریخ و ویژگی های طبیعی شهر  را در معرض دید قرار دهد. مبدأ ورودی جایی است که شهر باید جلوه ای از خود نشان دهد و باید دارای مفهوم و معنا باشد آنچنان که از گذشته های دور، بکارگیری عناصر نمادین در مدخل شهرها عاملی در ساماندهی ورودی شهر به حساب می آمد.

مبادی ورودی شهر گرگان، سه محور ارتباطی در شمال، شرق و  غرب گرگان می باشند که عبارتند از بلوار جرجان در ورودی شرقی، بلوار هیرکان در ورودی غربی و بلوار استرآباد در ورودی شمالی شهر.

 مسئله ی ساماندهی هر یک از این محورها از جهات گوناگونی قابل بحث و بررسی است؛ از جمله ساماندهی ترافیکی و انجام اصلاحات هندسی در محورهای مذکور، اتخاذ ساز و کار لازم جهت افزایش امنیت و ایمنی تردد سواره و پیاده، بازآرایی میادین، ساماندهی کاربری ها و جابه جایی کاربری های مزاحم، احداث نمادها و المان ها، توسعه فضای سبز و همچنین مقوله ی نامگذاری میادین و المان های موجود در مبادی ورودی و ساماندهی عملکردی جهت پاسخگویی به نیازهایی که در آغاز ورود به شهر مطرح می شوند.

در حوزه ی نامگذاری، تصمیمات مثبتی توسط کمیته نامگذاری و مجموعه ی مدیریت شهری اتخاذ شده است؛ از جمله آنکه هر سه بلوار ورودی با نام های تاریخی و پیشین منطقه نامگذاری شده اند و در خصوص نمادها و المان های شهری نیز در مبدأ غربی شهر(میدان بسیج) المان 57 متری که از سوی شورای اسلامی شهر "برج گرگان" نامیده شده است، ساخته شده و در آستانه بهره برداری است و همچنین نصب تندیس میرداماد استرآبادی در انتهای بلوار جرجان مبدأ شرقی(میدان معلم) از دیگر اقدامات مناسب و مؤثر است که البته انتخاب نام میرداماد برای میدان معلم صحیح تر به نظر می رسد.

درباره ی زیباسازی میادین، اکنون عملیات بهسازی و بازآرایی میدان شهید مفتح در دست اجراست و این میدان در آینده با منظر و طراحی متفاوت و زیبایی از فضای سبز و آب نماها شکلی تازه و جذاب خواهد یافت. انجام اقداماتی مشابه میدان مفتح در میدان معلم نیز ضروری به نظر می رسد.

در بحث ایمنی و امنیت و همچنین مدیریت و ساماندهی ترافیک، در تقاطع شهید قندهاری(ابتدای بلوار استرآباد) اولین روگذر سواره رو در حال ساخت می باشد و یک زیرگذر عابرپیاده نیز در محل تقاطع قندهاری و زیرگذر عابر پیاده دیگری در حاشیه میدان بسیج جهت دسترسی عابرین به فضای باز این میدان 5 هکتاری ساخته شده است. به علاوه در طول مسیر پل های هوایی متعددی جهت تردد عابرین احداث شده است که البته تبدیل پل های عابر موجود به پل های مکانیزه، استقبال بیشتر شهروندان از این پل ها را به دنبال خواهد داشت. با وجود تمام اقدامات انجام شده، ایجاد روگذر یا زیرگذر در ورودی و خروجی بلوار خلیج گرگان که به عنوان محور ارتباط دهنده ورودی غربی و بزرگراه شیهد کلانتری در حال ساخت می باشد و تکمیل و تقویت نورپردازی و روشنایی در طول محدوده ها و محورهای منتهی به مبادی، جهت افزایش ایمنی و امنیت ضروری است.

احداث ترمینال شرق توسط شهرداری در مبدأ شرقی، شرایط لازم را برای ساماندهی مسافربرهای شهری و درون استانی فراهم آورد؛ بدون شک ایجاد ترمینال دیگری در مبدآ غربی نیز برای پیشگیری از ایجاد برخی گره های ترافیکی لازم است.

در چند سال اخیر، توسعه فضای سبز در محورها و مبادی ورودی از اولویت های شهرداری گرگان بوده است؛ احداث پارک خطی در امتداد بلوار استرآباد که هم اکنون در حال اجراست و ایجاد چندین هزار متر مربع سطوح سبز از ورودی غربی تا شرقی شهر حد فاصل پل فتحه باغ تا پل نصرآباد از جمله ی اقدامات انجام شده است اما آنچه که مهمتر به نظر می رسد توسعه حاشیه مشجر و منظم به جای درختان پراکنده، در طول محورهای مذکور است.

مهمترین موضوع درباره ی ساماندهی محورها و مدخل های ورودی شهر، مسئله ی ساماندهی برخی کاربری ها و جا به جایی کاربری های مزاحم است که در گام نخست باید در طرح تفصیلی جدید، تمهیدات لازم اندیشده شود و سپس برنامه های نظارتی لازم جهت ممانعت از استقرار بیشتر کارگاهها و چاره اندیشی برای تعمیرگاههای متعدد اتومبیل، زمین های بایر و بناهای منفرد و دیگر کاربری های ناسازگار اعمال شود. همچنین وجود زمین های بایر این امکان را به وجود می آورد که کاربری های پراکنده ی خدمت رسانی به اتومبیل و سایر کاربری های مشابه و خدمات مورد نیاز ورودی شهر را تجمیع کرد و بدین طریق از ایجاد مناظر پراکنده و نازیبا ممانعت به عمل آورد. شهرداری گرگان نیز باید با همکاری دیگر دستگاهها نسبت به انتقال برخی کاربری های فاقد مطلوبیت و همچنین محوطه سازی با ایجاد فضاهای سبز، باغچه بندی، ایجاد قلمرو ویژه عابران پیاده و محدوده های بیشتری برای پارک اتومبیل اقدام نماید.

برج گرگان

عکس: از وبلاگ وقایع استرآبادیه

/ 35 نظر / 57 بازدید
نمایش نظرات قبلی
استارباد

سلام دوست من آقا کم پیدایی؟ سری هم به ما بزن [گل]

وجود سه طرح نیمه کاره فرهنگی در گرگان

گرگان - خبرگزاری مهر: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: از پروژه های مهم نیمه کاره استان در بخش فرهنگ و هنر، کتابخانه مرکزی، موزه هنرهای معاصر و تالار بزرگ فرهنگی هنری است.به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا منتظری ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: مجتمع های فرهنگی، خانه فرهنگ و نگارخانه استان گلستان نیز تا پایان سال به بهره برداری می رسند. وی ادامه داد: تلاش شد تا سینما کاپری به عنوان پروژه سفر در نظر گرفته شود و موافقت استاندار نیز گرفته شده است. http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1579424

درب نو

تازه ترین مطلب وبلاگ درب نو را با عنوان یک گفتگو و چند نکته، تاملی بر ناگفته های درازگیسو، نخستین استاندارگلستان در گفتگو با یک سایت منطقه ای را بخوانید و نظر ارزشمند خود را موافق را مخالف ابراز بفرمایید. متشکرم http://darbenow.blogfa.com/post/10

دبیرخانه جشنواره شعر راح

شاعر گرامی: سلام کانون شعر و ادب دانشگاه گلستان اولین دوره جشنواره استانی شعر " راح " را در دو بخش دانشجویی و عمومی برگزار می کند. اختتامیه 27 اردیبهشت 1391 با حضور سید علی موسوی گرمارودی محور های جشنواره شامل اشعار فاطمی و آزاد (شعر نو ، کلاسیک) آخرین مهلت ارسال آثار 20 اردیبهشت 1391 برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ جشنواره www.rahfestival.blogfa.com مراجعه کنید. باتشکر دبیرخانه اولین دوره جشنواره دانشجویی راح

پیشنهادی عجیب از سوی شورای استان

پس از سالها انتظار برای ساخت بیمارستان سوختگی در گرگان حالا در اقدامی عجیب از سوی شورای استان پیشنهاد شد : جناب آقای استاندار همانگونه که مستحضرید استان گلستان با توجه به وسعت و پراکندگی جمعیت و تنوع زیست محیطی تنها استانی است که از داشتن بیمارستان تخصصی سوانح و سوختگی محروم مانده و لازم است در جهت تامین رفاه شهروندان و پرهیز از انتقال بیماران به استانهای همجوار دستور فرمائید اقدامات لازم در خصوص گنجاندن اعتبار لازم برای تاسیس یک بیمارستان سوانح و سوختگی در یکی از شهرهای استان و ترجیحاٌ شرق استان معمول گردد.... http://www.oghan444.blogfa.com/post/62

ایجاد مرکز ناباروری در گلستان؛ نیازمند حرکت‌ جهادی مسئولان

اين سخنان در حالی مطرح مي شود که دکتر عباسی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در مصاحبه مطبوعاتی خود در هفته سلامت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که امکانات و تجهیزات مورد نیاز خریداری شده و این مرکز در آینده ای نزدیک در بیمارستان دزیانی تاسیس می شود. گفته های سلمان پور خلاف این اظهارات است و وی مدعی است نه تنها مکانی از سوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در نظر گرفته نشده است، بلکه ساختمانی که استانداری به این مرکز معرفی كرد با مخالفت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان مواجه شده است. http://snn.ir/news-13910204125.aspx

elahe

خوشگله