مشاهیر گرگان زمین در وادی فراموشی

در نخستین روزهای اردیبهشت 84 همایش دو دانشمند بزرگ استراباد، میرداماد(معلم ثالث) و میرفندرسکی برگزار شد و اگرچه در همان زمان سخن از برگزاری سالانه این همایش به میان آمد اما گویا شرایط لازم برای برپایی سالیانه نکوداشت این دو حکیم استراباد مهیا نشد.

از سویی دیگر 30 فروردین روز بزرگداشت حکیم اسماعیل جرجانی است که اطباء، وی را پدر علوم آزمایشگاهی می دانند و در میان پزشکان و بزرگان علم طب کمتر کسی است که با نام او و اثر مشهورش یعنی ذخیره ی خوارزمشاهی آشنا نباشد. اما این حکما و فلاسفه ی نامدار در موطن و خاستگاه خویش، گرگان، بسیار غریب و ناشناخته اند و بدون شک دلیل عدم آشنایی مردمان این دیار با مفاخر علمی و فرهنگی شان را باید در چگونگی عملکرد سازمانهای مسئول جستجو کرد.

 اگر به سایر نقاط کشور نظری بیافکنیم خواهیم دید که چگونه نام و یاد چهره های برجسته اعصار دور و نزدیک هر خطه با زادگاهشان عجین شده و از خیابانهای شهرهایشان گرفته تا دانشگاهها و اماکن و مراکز خاص به نام علما و دانشمندان و مفاخر علمی همان منطقه مزین شده است؛ اما محل پرسش است در گرگان که قرنهای متمادی مهد دانشمندان و حکماء بزرگ و شاخص چون میرداماد، میرفندرسکی، حکیم جرجانی، لامعی، فخرالدین اسعد و . . . بوده به جز یک تالار، یک بیمارستان، یک میدان، یک کتابخانه و چند مؤسسه وابسته به بخش خصوصی، تاکنون چه تعداد از خیابانها و میادین اصلی سطح شهر به نام بزرگان علم و فرهنگ و هنر نامگذاری شده است؟ نام مفاخر علمی گرگان زمین بر چند مکان خاص، مرکز علمی، آموزشی، تحقیقاتی، درمانی، تفریحی(پارک، بوستان و . . . ) نهاده شده است؟ تا به امروز مرکز استان شاهد برپایی چند آئین بزرگداشت برای بزرگان علم و هنر و فرهنگ و ادب این دیار بوده است؟

تأسف آور است که بسیاری از رهگذران و عابران در میدان معلم گرگان و یا شهروندان ساکن مجاور آن، از نام و نشان تندیس نصب شده در این میدان و پیشینه آن بی اطلاع اند و نمی دانند که این تندیس، متعلق به میرداماد، فیلسوف بزرگ استرابادی در عصر صفویه است که بزرگانی چون ملاصدرا نیز زمانی در نزد وی تلمذ نموده اند.

جای شگفتی است که دهها هزار نفری که هر روز در بلوار میرداماد تهران تردد می نمایند با شخصیت میرداماد ناآشنا و اصالت وی را نمی شناسند و با کمال تأسف گرگانیان مقیم پایتخت نیز از جمله افراد ناآشنا با دانشمند شهیر گرگانی هستند؛ این همان مسئله ای است که سنگینی مسئولیت متولیان امر را دوچندان می کند.

امید است با حساسیت و پیگیری بیش از پیش نهادهای مربوطه، زین پس با استفاده از نمودهای شهر و نامگذاری معابر، میادین و اماکن مهم شهری به نام مشاهیر و مفاخر سده های گذشته و معاصر گرگان زمین و برقراری منظم همایشهای سالیانه با هدف پاسداشت بزرگان، یاد و نام آنان زنده و ماندگار بماند.

از یاد نبریم که علماء و دانشمندان هر شهر و استان، سرمایه ها و گنجینه های عظیم علمی و معنوی و شناسنامه فرهنگ و تمدن آن منطقه به شمار می آیند و شناساندن هر چه بیشتر آنان به شهروندان، در ایجاد و احساس هویت و افزایش تعلق خاطر به زادگاه و محل سکونت نقش بسزایی خواهد داشت.

لینک انتشار اختصاصی این یادداشت در سایت خبری - تحلیلی شمال فردا

/ 8 نظر / 22 بازدید
گرگان ما

درود احسان جان . جانا سخن از زبان ما میگویی اگر مشاهیر ما رو بقیه داشتند ....

مریم نبوی

در بین این همه بی توجهی ، اقدامات بخش خصوصی در این زمینه انصافا قابل ستایش است ، همین چند مرکز آموزش عالی و موسسه های فرهنگی نیز نامشان را مرهون توجه بخش خصوصی به مفاخر و مشاهیر گرگان هستند.

امیررضا

ولی جدا خیلی زشته که مشاهیر این خطه ،در میان مردم همین منطقه هم غریبند!!! عجباااا[سوال]

شهروند گرگانی

با تشکر از یادآوری شما[گل]

سیدعلیرضارئیسی

سلام به شما دوست ارجمند همیشه شاد و تندرست باشید امروز جمعه روز عبادت و بندگی است روز دعا به درگاه خدا برای آمرزش اموات این موضع را بیائیم فراموش نکنیم امروز روز دعا و بندگی است برای خودمان و از خداوند بخواهیم که ما را حمایت کند از هر پلیدی و گناهی و به ما توان و قدرت مقابله با گناه را مرحمت فرماید بیائیم دعا کنیم و این را نیز فراموش نکنیم اگر حال به شما دست داد برای من حقیر هم دعا کنید ارادتمند رئیسی گرگانی از اقبال لاهوری ز آب و گل خدا خوش پیکری ساخت جهانی از ارم زیبا تری ساخت ولی ساقی به آن آتش که دارد ز خاک من جهان دیگری ساخت

حسین مومنی

احسان عزیز، از مطالب وبلاگت لذت می برم، پیروز باشی و همیشه برای گرگان بنویسی

وحید

از کجا بگم؟! مطلب زیببایی بود. [گل]