گذری بر نماد زنده تاریخ کهن استرآباد

تپه ی تاریخی قلعه خندان در محدوده ی غربی شهر گرگان و در مجاورت بلوار الغدیر با چشم اندازی زیبا، از آن دست آثار کم نظیر تاریخی است که به شرط آزادسازی کامل حریم، تکمیل راههای دسترسی و ارتباطی و رفع برخی نواقص موجود، ایجاد حصاری ایمن و مطمئن و فراهم آوردن امکانات و زیرساختهای لازم همچون پارکینگ، پیاده روهای مناسب، فضای سبز، سرویس بهداشتی و . . . و تجهیز آن به سایر امکانات تفریحی می تواند به عنوان یک جاذبه توریستی کم نظیر در کانون توجهات گردشگران قرار گیرد.

 آن طور که در اسناد تاریخی بیان گردیده تپه ی مذکور در دوره ی باستان، قلعه ای تدافعی بوده که 12 برجک دیده بانی پیرامون آن را احاطه می کرده است و در عصر اشکانیان، آکروپل استرآباد بر روی آن قرار داشته است. وجود یک معبر مخفی زیرزمینی حدفاصل محوطه ی باستانی قلعه خندان تا شهر استرآباد و امکان ذخیره ی آذوقه و مواد غذایی در آن معبر یکی از ویژگیهای شگفت انگیز این اثر تاریخی پر راز و رمز محسوب می گردد. علاوه بر این یکی از بناهای با ارزش دوره صفویه به نام قدمگاه خواجه خضر در دامنه ضلع شرقی این قلعه قرار دارد و در گذشته نیز قبرستان بزرگی در کنار آن قرار داشته است. این یادگار کهن که با شماره ی 1701 در سال 1364 در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است در نوشته های مورخین و سیاحان نیز همواره مورد توجه بوده که از آن جمله می توان به توصیف این جاذبه ی تاریخی در سفرنامه ی مشهور رابینو اشاره کرد. 

متأسفانه کم توجهی نهادهای مسئول در طی دهه های گذشته و عدم وجود طرح و برنامه ای مصوب برای احیاء قلعه خندان، زمینه ساز اتفاقات ناگواری در محدوده ی این اثر ثبت شده ی تاریخی گردید که تجاوز برخی حاشیه نشینان به حریم آن و همچنین تبدیل این مکان به پناهگاهی امن برای بزهکاران و تجمع معتادان در این تپه تاریخی مواردی است که نهایتاً متروکه شدن و تخریب تدریجی این اثر را در پی داشته است.(رجوع شود به گزارش و تصاویر خبرگزاری مهر در شهریور ماه سال جاری)

اینک پس از گذشت سالها، شهرداری گرگان قصد احیاء این تپه تاریخی و تبدیل آن به پارک موزه را دارد که ظاهراً مطالعات اولیه آن نیز صورت پذیرفته است. بر اساس اعلام معاونت عمرانی شهرداری، مساحت کل این پارک موزه حدود 3.5 هکتار تعیین گردیده و فضاهایی چون مکان بازی، فضای سبز، آلاچیق، چایخانه سنتی، تلسکوپ، یادمان مشاهیر گرگان، غرفه های نمایشگاهی(صنایع دستی) و سکوهایی جهت بازدید از اشیاء و دیوارهای تاریخی موجود قلعه در آن جهت استفاده شهروندان و گردشگران مهیا خواهد گردید.

بی گمان اجرای طرحهایی همچون احداث پارک موزه در تپه تاریخی قلعه خندان و اقداماتی نظیر آن در سایر نقاط مستعد شهر، اقدامی شایسته تقدیر و مثبت تلقی می گردد که ضمن کمک به حفظ هویت و اصالت تاریخی شهر و جبران بخشی از کمبودها و نارساییهای موجود در بخش گردشگری، سبب خواهد شد تا اندکی از آسیبها و فشار وارده بر سایر تفرجگاههای شهر گرگان کاسته شود. در این بین آنچه که در خور توجه و حائز اهمیت می باشد آن است که شهرداری گرگان بدون آنکه سایر دستگاهای اجرایی ذیربط، مشارکت و مساعدت قابل توجهی را به عمل آورند همچون سایر موارد مشابه، باز هم به تنهایی بار سنگین پروژه هایی از این قبیل را (خصوصاً در فرآیند آزادسازی حریم)با اتکای به منابع درآمدی محدود خود که غالباً از طریق عوارض پرداخت شده توسط شهروندان گرگانی و  . . . تأمین می گردد به دوش خواهد کشید. به هر حال امید است که پروژه ی پارک موزه قلعه خندان، همچون برخی طرحهای دیگر پس از مدتی به حال خود رها نگردد و پس از طی مرحله ی مطالعات تکمیلی و  انجام عملیات اجرایی، افتتاح این پروژه ی اثرگذار هرچه سریعتر صورت پذیرد.


/ 17 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گرگان نامه

ممنون از مطلب جالب شما.... یقیننا اطلاع رسانی شما از مراحل اجرای کار برای بسیاری از دوستان جالب خواهد بود...... ضمنا جمعه آتی فرصت خوبی خواهد بود تا به اتفاق جنابعالی از این مرکز تمدن و تاریخ گرگان زمین بازدیدی داشته باشیم.....[گل][گل][گل]

محمد رخشانفر

سلام برگزاری دوره های تخصصی و هدفمند کردن وبلاگ نویسان گرگان به صورت رایگان نوین پارسیان از کلیه طرح ها و پیشنهاد های وبلاگ نویسان استقبال می کند تخفیف ویژه به وبلاگ نویسان گرگان برای شرکت در سایر دوره های موسسه آموزش عالی نوین پارسیان سایت نوین پارسیان www.onp.ac.ir اعطای گواهینامه معتبر پس از پایان دوره لطفا نظرات خود را در وبلاگ www.rakhshanfar.persianblog.ir بنویسد

پسر گلم

جدا خبر خوبی بود امیدوارم با طرح مذکور شاهد پیشرفتهای خوبی باشیم و زخمهای این تپه تاریخی تا حدودی التیام یابد![گل]

دنیای بیکران (سارا و امین)

سلام امیدوارم از تمام آثار تاریخی ایران عزیز خفظ و نگهداری بشه [گل] البته باید امکانات لازم برای این کار فراهم بشه تا مسولان ذی ربط بتونن کارشون رو بخوبی انجام بدهن . چرا که انجام اینگونه کارها نه تنها همت فردی میخواد بلکه عزمی جمعی رو می طلبه و بودجه ایی در خور این کار رو لازم داره .

ذبیح الله میقانی

سلام و وقت بخیر ما هم دلواپس این موضوع هستیم البته این موضوع به اتفاق دو ارگان بصورت مشترک انجام میشه شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به گزارش مدیران ارشد شهرداری خصوصا معاونت عمرانی پروژه خوبی خواهد شد

ورزش گرگان(فرشید)

محفل آريائي تان طلائي ، دلهايتان دريائي شاديهايتان يلدائي ، پيشاپيش مبارک باد اين شب اهورائي . . . [گل]