۲۰ شهریور؛ روز پاسداشت گرگان تاریخی

گرگان امروز و یا همان استراباد تاریخی در طول قرن های متمادی همواره مرکز ثقل وقایع و رویدادهای فراوانی بوده و در گذر زمان بزرگان و عالمان و دانشمندان بسیاری را در دامان خود پرورانده است. استراباد یا گرگان کنونی در سده های متوالی مرکز و تختگاه ایالت تاریخی گرگان بوده است و نام آن برای آنان که با تاریخ این مرز پرگوهر مأنوس هستند یادآور شوکت و عظمتی کم نظیر است.

نظر به اهمیت ایالت تاریخی گرگان و به جهت حفظ و پاسداشت و ماندگاری نام و یاد گرگان تاریخی، شهر استراباد در شهریور ماه سال 1316 "گرگان" نامیده شد و اینک نام پرطمطراق گرگان مظهر و نماد تاریخ و حماسه و فرهنگ و علم و ادب در این دیار تاریخی است.

معرفی و شناساندن پیشینه ی تاریخی و فرهنگ غنی گرگان و آشنا ساختن همگان با توانمندی ها و استعدادهای بی شمار و کم نظیر این سرزمین تاریخی در حوزه های گوناگون، دغدغه ای بود که سبب شد در تقویم محلی، روزی به نام و یاد گرگان نامگذاری شود. بدین سبب پس از انجام مطالعات لازم و نظرخواهی از مورخین و متخصصین تاریخ و فرهنگ گرگان و استراباد و تعیین گزینه های مختلف، سرانجام مناسب ترین گزینه موجود یعنی 20 شهریور ماه سالروز نهادن نام تاریخی گرگان بر این دیار به عنوان روز گرگان انتخاب و به تصویب شورای اسلامی شهر رسید و مورد تأیید فرمانداری گرگان نیز قرار گرفت.

در بیستم شهریورماه سال 89 نخستین آئین پاسداشت روز گرگان در مجموعه ی تاریخی عمادیه گرگان برپا شد. پس از آن در پنجم مهر ماه 89 دبیرخانه دائمی و ستاد بزرگداشت روز گرگان فعالیت مستمر خود را با هدف برگزاری با شکوه مراسم روز گرگان و اثرگذاری مناسب در مسیر رشد و توسعه ی گرگان آغاز نمود و علاوه بر تثبیت 20 شهریور به عنوان روز گرگان، 20 الی 27 شهریور ماه نیز به عنوان هفته ی گرگان تعیین گردید.

ستاد بزرگداشت روز گرگان متشکل از یک شورای راهبردی است که تمامی اعضای آن از فعالان و فرهیختگان علمی، فرهنگی و اجتماعی گرگان می باشند. 6 کمیته زیرمجموعه شورای راهبردی به همراه اعضای اصلی شورای راهبردی نیز با حضور صاحب نظران و متخصصان مرتبط با هر کمیته با قوت و عزم و همتی والا تهیه و تدوین و تدارک برنامه های مختلف را برای روز و هفته گرگان از ماهها پیش آغاز نمودند و پس از صدها ساعت سلسله جلسات منظم، برنامه های متعدد و متنوعی برای بزرگداشت روز و هفته گرگان تدوین شد و به تأیید شورای راهبردی و پس از آن به تصویب شورای شهر گرگان رسید. امروز در خجسته روز گرگان مسروریم که جای جای این شهر تاریخی رنگ و بوی مناسبت روز و هفته گرگان را به خود گرفته است و مشارکت و رضایت حداکثری شهروندان فرهنگ مدار گرگانی آرزوی قلبی همه ی علاقه مندان به گرگان عزیز و زحمت کشان این عرصه است. امید است آنچه که به همت دوستداران گرگان و با همت شهروندان این خاک پاک، تحقق یافته بستری مناسب را برای رشد و اعتلای گرگان تاریخی فراهم آورد و نام همیشه جاوید گرگان بار دیگر در جای جای میهن پهناور طنین انداز شود.

لینک انتشار اختصاصی در سایت خبری - تحلیلی شمال فردا

/ 25 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید علیرضا رئیسی

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت جناب آقای ارشاد به روزم با شعر ( دخترک فقیر) حضور گرمت و نظر شیوایت خوشحالم میکند منتظر میمانم

استارباد

تو را من چشم در راهم ... درود! آقا کم پیدایی منتظر مطالب تازه تر هستیم بدرود[گل]

پسر گلم

[گل][گل]

استارباد

سلام آقای مهندس گل کم کار شدی همشهری به روزم به کلبه درویشی ما سری بزن بدرود[گل]

فرزاد

سلام احسان جان ممنون كه به من سر زدي دلمان براي شما و دوستان عزيز تنگ شده [گل]