روز جهانی GIS

روز چهارشنبه سومین هفته نوامبر (که هفته اطلاع رسانی جغرافیایی نامیده می شود) روز جهانی GIS نامگذاری شده است و امسال، چهارشنبه 20 نوامبر(29 آبان) روز جهانی GIS است. در کشورهای مختلف جهان در روز GIS، کارشناسان، کاربران و شرکت های متخصص در زمینه سامانه های اطلاعات جغرافیایی با ارائه آموزش های عمومی سعی می کنند کاربردهای متعدد این فناوری پیچیده و مهم را برای گروه های مختلف سنی، از کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان با زبانی ساده و گویا تشریح کنند.  

 دانش GIS یکی از فناوری های نوین جغرافیایی محسوب می شود که امروزه در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی به ابزاری قدرتمند برای تشکیل بانک های اطلاعاتی، بازیابی و تحلیل اطلاعات مکانی و رقومی تبدیل شده است و دامنه کابرد این فناوری در حوزه های گوناگونی چون علوم جغرافیایی، شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست، زمین شناسی، شبکه های انتقال نیرو و انرژی، امور نظامی، ارتباطات و ... هر روز، بیشتر و گسترده تر می شود و به همین دلیل می توان جی آی اس را یکی از پایه های اصلی تصمیم سازی و تصمیم گیری در عرصه های مختلف مدیریتی و اجرایی به حساب آورد.

 اکنون استفاده از سیستم های اطلاعات مکانی برای تمامی دستگاه های اجرایی که به نوعی برای انجام وظایف ذاتی و یا اجرای طرح ها و برنامه های خود با پهنه های جغرافیایی سر و کار دارند، اجتناب ناپذیر است و حتی کشورهای در حال توسعه نیز با تخصیص منابع مالی و انجام سرمایه گذاری های سنگین به دنبال توسعه پایگاه های اطلاعات مکانی و رقومی و افزایش قدرت و توان تجزیه و تحلیل با بهره گیری از جی آی اس هستند.   

چندی پیش، نخستین انجمن تخصصی جی آی اس و علوم مکانی به نشانی: http://arcgis.ir/ از سوی جمعی از دوستان فعال در حوزه GIS راه اندازی شد؛ این انجمن مجازی، که صدها نفر از دانش آموختگان و فعالان حوزه جی آی اس در آن عضویت دارند، مکان مناسبی برای به اشتراک گذاری داده ها، مباحث آموزشی پیشرفته، طرح سئوالات تخصصی و کاربردی مرتبط با RS ، GIS و کارتوگرافی است و می تواند در انتقال و تبادل تجربیات و مباحث آموزشی تازه و ارتقای دانش متخصصان جی آی اس و سنجش از دور بسیار موثر باشد.

/ 5 نظر / 61 بازدید
جعفري - فرنام

مراسم نكوداشت ايرج اعتصام و سيدابوالقاسم اميرلطيفي برگزار مي‌شود آسمان علم و فرهنگ گرگان، آبي‌تر از هميشه ۲۳ تا ۲۵ آذرماه ۹۲ آسمان علم و فرهنگ گرگان، آبي‌تر از هميشه خواهد بود چرا كه تنها در فاصله ۲ روز، از دو بزرگ‌مرد عرصه‌ي علم و فرهنگ، تقدير و تجليل به‌عمل خواهد آمد. ۲۳ آذر؛ گرگان از ديدار معمار، شهرساز و هنرشناس شهير دكتر ايرج اعتصام پدر معماري نوين ايران، شكوفه ريز خواهد شد و تنها ۲ روز پس از آن يعني در ۲۵ آذر، علاقه‌مندان به گرگان و حوزه‌ي پژوهش گرگان گردهم مي‌آيند تا مقام استاد سيدابوالقاسم اميرلطيفي پدر گرگان‌شناسي نوين را پاس بدارند.

سلام لطفا در مورد خبر لینک زیر که مربوط به بحث تبدیل چند استان به منطقه می باشد مطالعه و تحقیقی داشته باشید و بررسی کنید که این طرح به ضرر گرگان است یا به نفع آن؟؟ قطعا با پیوستن دوباره گرگان به مازندران شاهد عقب ماندگی بیش از پیش این دیار خواهیم بود. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920918000724

غلامرضا نصراللهی

با سلام و احترام دعوتید به چند شعر از محمد هادی ناظریان شاعر جوان ساکن گرگان منتظر نقد و نظر ارزشمندتان هستیم