گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

گرگان، تاریخ را زیر پای گردشگران پهن می کند

گلستان، نگارستان ایران است و از نگاه گردشگران، نگارستان ایران یکی از قطب های گردشگری طبیعی در ایران محسوب می شود؛ اما بهشت طبیعت گردی و پایتخت اکوتوریسم ایران زمین علاوه بر چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعی، گنجینه ای از آثار، ابنیه و یادمان های تاریخی را در دل خود جا داده است.

«ناهارخوران» برای گردشگران نامی آشناست و اولین مقصد مسافرانی است که نگارستان ایران را برای گذران اوقات فراغت انتخاب می کنند. پارک های جنگلی النگ دره، توسکستان، قرن آباد، قرق، رنگو، ارتفاعات سوگله و روستاهای توریستی زیارت و چهارباغ، مقاصد بعدی گردشگران نوروزی هستند؛ اما هر مسافر و گردشگری به محض ورود به گرگان به شرط آگاهی مختصری از پیشینه این دیار، بی درنگ صدای قدم های تاریخ را خواهد شنید؛ البته تاکنون بیشتر، سرسبزی های استرآباد برای گردشگران نمایان بوده است و جاذبه های تاریخی این کهن بوم، هنوز برای گردشگران و سیاحان ناشناخته است؛ پس باید برای معرفی میراث تاریخی و فرهنگی گرگان بیشتر تلاش کرد.


کاخ موزه گرگان - عکس: معین مطلق

به اعتقاد مورخان، استرآباد یکی از مراکز و پایگاه های اصلی مدنیت و شهرنشینی در شمال کشور است؛ بررسی میراث بر جای مانده از گذشته های دور، این واقعیت را ملموس تر می کند. آثار و محوطه های باستانی گوناگون چون قلعه خندان، تورنگ تپه و نرگس تپه از مناطق باستانی گرگان هستند و شناسنامه تاریخ چندهزار ساله استرآباد به حساب می آیند. همچنین بافت تاریخی گرگان که خاطرات و اسرار بسیاری از اعصار و دوره های مختلف تاریخی چون سلجوقیان، صفویه، افشاریه، قاجار و پهلوی را در خود جا داده است، با بیش از 300 بنای تاریخی، ارزشمندترین بافت تاریخی شمال کشور است. آثار و بناهایی چون مدرسه تاریخی عمادیه، مدرسه های تاریخی دقیقی و تقوی، مجموعه تاریخی باقری، خانه تاریخی تقوی، خانه حاجی قاسمی معروف به خانه مشروطه استرآباد و دیگر خانه های تاریخی چون شایگان، شیرنگی، کبیر، مفیدیان و فاطمی، خراسانی، میرشهیدی، خانه قدس مفیدی(محل تولد آقامحمدخان قاجار)، حمام های تاریخی سرچشمه، کاسه گران و قاضی و همچنین موزه باستان­شناسی گرگان، موزه صنایع دستی و کاخ موزه گرگان همه و همه چون ردپایی از تاریخ و فرهنگ و حماسه در دیار تاریخی گرگان برجای مانده است.

مقبره میرکتولی، مسجد جامع گرگان، امامزاده نور و ده ها بنای تاریخی – مذهبی دیگر با قدمت چندصد ساله، نمود و جلوه ای از حضور اثرگذار بزرگان، عالمان و دانشمندان دینی است و دین­داری و بنیان های اعتقادی مردمان دارالمومنین استرآباد را در دوره های دور و نزدیک به نمایش می گذارد.

جاذبه های فرهنگی و گردشگری در شهر تاریخ و طبیعت، متعدد و متنوع است و عکس های منتخب، بخش کوچکی از ظرفیت های تاریخی و فرهنگی گرگان را معرفی می کند. تصاویر برخی از آثار تاریخی گرگان را در ادامه مطلب ببینید.


خانه تاریخی امیرلطیفی(موزه صنایع دستی):

 

خانه تاریخی باقری:

 

مدرسه تاریخی عمادیه:


 

کاخ موزه گرگان: 

امامزاده نور:


 

تپه و محوطه باستانی قلعه خندان:


 

کاخ آقامحمدخان قاجار:


 

خانه تاریخی خراسانی:


 

خانه تاریخی حاجی قاسمی (خانه مشروطه استرآباد):


 

خانه تارخی تقوی:


 

مسجد جامع گرگان:


نویسنده : احسان ارشاد : ۳:٥٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٢ اسفند ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم