گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

عالمی وارسته و دانشمندی متبحر در علوم دینی

آیت الله «سیدمحمدرضا طاهایی میبدی» متولد یکم تیرماه سال 1298 هجری شمسی است. وی یکی از علمای برجسته جهان تشیع و از مشاهیر دینی شمال کشور است و از آغاز اقامت وی در گرگان بیش از 6 دهه می گذرد.

آیت الله میبدی در آغاز دوران نوجوانی پس از ورود به یکی از مدارس علمیه یزد، قسمتی از مقدمات دروس حوزوی را فرا گرفت و سپس از یزد به قم رفت و به دلیل آنکه در اواخر عمر مرحوم آیت‏ اللَّه حائرى، حوزه علمیه شرایط لازم را دارا نبود، از قم به شهرری رفت و در مدرسه امینیه در محضر مرحوم آیت‏ اللَّه حاج شیخ محمدتقى بافقى به یادگیری مقدمات پرداخت. چندی بعد به توصیه آیت الله بافقی به قم بازگشت و از آنجا که فشار عمال رژیم وقت، عرصه را بر روحانیت تنگ کرده بود، عازم نجف اشرف شد و در مدرسه بزرگ مرحوم آخوند به تحصیل ادامه داد.


وی در طول زمان حضورش در نجف اشرف، دروس مختلف را نزد علمای بزرگی چون سیداحمد شکوری، مرحوم سیدمحمدباقر محلاتی، مرحوم شفیع ذبیح ا... قوچانی، مرحوم شیخ عبدالرحیم فیض گنابادی و آیات عظام حاج سیدعبدالهادی شیرازی و حاج شیخ محمدکاظم شیرازی، حاج شیخ عبدالکاظم خوئی، حاج سید محمود شاهرودی و حاج سیدمدرس یزدی فرا گرفت و سرانجام پس از 13 سال به ایران بازگشتتند و در سال 1328 در روستای قلی آباد گرگان سکونت گزیدند و سپس به دعوت مرحوم شیخ محمدرضا مدرس از روحانیون سرشناش گرگان در دوران پیش از انقلاب، شهر گرگان را به عنوان محل زندگی دائمی خود انتخاب کردند.

آیت‌الله میبدی در مبارزات سیاسی قبل از انقلاب در گرگان نیز از چهره های تاثیرگذار بوده است و امضای وی را در برخی از اعلامیه ‌های سیاسی انقلاب اسلامی در گرگان می توان مشاهده کرد. ایشان در حماسه پنجم آذرماه سال 57 گرگان نیز به همراه دیگر علمای شهر در صف نخست راهپیمایی تاریخی مردم گرگان علیه رژیم طاغوت حضور داشتند.

حضرت آیت الله سیدمحمدرضا میبدی(مدظلّه العالی) صاحب آثار و نوشته های متعددی در زمینه های مختلف علوم اسلامی چون تفسیر قرآن کریم، شرح نهج البلاغه، فقه، فلسفه، کلام و عرفان هستند. چندی پیش آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری، مدیر حوزه های علمیه کشور در دومین همایش تجلیل از علمای بلاد، حضرت آیت الله میبدی(دامت برکاته) را از جمله عالمان برجسته و از شخصیت های شاخص دانش و فرهنگ کشور خواند و آثار فاخر علمی و فرهنگی ایشان را ذخیره ای مطمئن و متقن برای حوزه های علمیه و جویندگان علم و فرهنگ دانست.

این عالم دینی 94 ساله، مؤسس و بنیانگذار مدرسه علمیه جامع رضویه گرگان است و تاکنون طلاب و شاگردان زیادی را تعلیم داده و برای طی مدارج بالاتر راهی قم کرده است و سال هاست که نماز جماعت در مسجد جامع گرگان با شکوه هرچه تمام به امامت وی برپا می شود و جلسات سخنرانی و تفسیر قرآن کریم نیز در شب های ماه مبارک رمضان به طور متوالی و در سایر ماه های سال، جمعه شب ها در مسجد جامع از سوی ایشان برگزار می شود.

 بی تردید آیت الله میبدی از چهره های تاثیرگذار و محبوب دوران معاصر در منطقه گرگان و دشت هستند و وجود پربرکت این عالم جلیل القدر یکی از الطاف باری تعالی به مردم گرگان است.

پی نوشت: این یادداشت در اردیبهشت سال گذشته به قلم نگارنده در روزنامه همشهری منتشر شد.

نویسنده : احسان ارشاد : ٩:٤٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم