گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

روز جهانی GIS

روز چهارشنبه سومین هفته نوامبر (که هفته اطلاع رسانی جغرافیایی نامیده می شود) روز جهانی GIS نامگذاری شده است و امسال، چهارشنبه 20 نوامبر(29 آبان) روز جهانی GIS است. در کشورهای مختلف جهان در روز GIS، کارشناسان، کاربران و شرکت های متخصص در زمینه سامانه های اطلاعات جغرافیایی با ارائه آموزش های عمومی سعی می کنند کاربردهای متعدد این فناوری پیچیده و مهم را برای گروه های مختلف سنی، از کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان با زبانی ساده و گویا تشریح کنند.  

 دانش GIS یکی از فناوری های نوین جغرافیایی محسوب می شود که امروزه در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی به ابزاری قدرتمند برای تشکیل بانک های اطلاعاتی، بازیابی و تحلیل اطلاعات مکانی و رقومی تبدیل شده است و دامنه کابرد این فناوری در حوزه های گوناگونی چون علوم جغرافیایی، شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست، زمین شناسی، شبکه های انتقال نیرو و انرژی، امور نظامی، ارتباطات و ... هر روز، بیشتر و گسترده تر می شود و به همین دلیل می توان جی آی اس را یکی از پایه های اصلی تصمیم سازی و تصمیم گیری در عرصه های مختلف مدیریتی و اجرایی به حساب آورد.

 اکنون استفاده از سیستم های اطلاعات مکانی برای تمامی دستگاه های اجرایی که به نوعی برای انجام وظایف ذاتی و یا اجرای طرح ها و برنامه های خود با پهنه های جغرافیایی سر و کار دارند، اجتناب ناپذیر است و حتی کشورهای در حال توسعه نیز با تخصیص منابع مالی و انجام سرمایه گذاری های سنگین به دنبال توسعه پایگاه های اطلاعات مکانی و رقومی و افزایش قدرت و توان تجزیه و تحلیل با بهره گیری از جی آی اس هستند.   

چندی پیش، نخستین انجمن تخصصی جی آی اس و علوم مکانی به نشانی: http://arcgis.ir/ از سوی جمعی از دوستان فعال در حوزه GIS راه اندازی شد؛ این انجمن مجازی، که صدها نفر از دانش آموختگان و فعالان حوزه جی آی اس در آن عضویت دارند، مکان مناسبی برای به اشتراک گذاری داده ها، مباحث آموزشی پیشرفته، طرح سئوالات تخصصی و کاربردی مرتبط با RS ، GIS و کارتوگرافی است و می تواند در انتقال و تبادل تجربیات و مباحث آموزشی تازه و ارتقای دانش متخصصان جی آی اس و سنجش از دور بسیار موثر باشد.

نویسنده : احسان ارشاد : ٢:٠٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم