گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

تولید ملی؛ کلید اصلی توسعه

 نام‌گذاری سال های مختلف از سوی مقام معظم رهبری، رسمی ماندگار و نیکو است که با هدف برطرف کردن مشکلات اساسی و زیربنایی کشور انجام می شود؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم هایی که از سوی دشمنان و بدخواهان ملت ایران اعمال می شود و همچنین برخی مشکلات و نوسانات اقتصادی، امسال را در راستای بهبود و رفع این چالش ها با عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری کردند.

نکته قابل توجه در نامگذاری امسال، بکارگیری پسوندهای «ملی» و «داخلی» در باززنده سازی مقوله تولید است چرا که افزایش قدرت تولید یکی از وجوه مهم یک اقتصاد بالنده است و تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در حقیقت استمرار مدبرانه جهاد اقتصادی است؛ از سویی دیگر با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب، مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگونه در عرصه اقتصاد برای ملت ایران یک ضرورت است؛ در حقیقت «تولید ملی» تعبیر دیگری از «جهاد اقتصادی» است. در همین راستا نام‌گذاری 5 سال اخیر با رویکرد اقتصادی بوده است و نام‌گذاری سال 91 بر تداوم شعارهای سال گذشته چون «شکوفایی و نوآوری»، «همت و کار مضاعف» و «جهاد اقتصادی» تأکید دارد.

رشد و توسعه اقتصاد ملی و تأمین رفاه و آسایش مردم از دغدغه‌های نظام جمهوری اسلامی است و نام‌گذاری سال 91 نشانگر تاکید ویژه بر این مؤلفه کلیدی است. بازخوانی فرازهایی از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب، اهمیت ویژه «تولید ملی» را آشکار خواهد ساخت؛ مقام معظم رهبری می فرمایند: «اگر ما بتوانیم تولید داخلى را رونق ببخشیم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ى اشتغال حل خواهد شد و اقتصاد داخلى به معناى حقیقى کلمه استحکام پیدا خواهد کرد.» بنابراین بهبود، پیشرفت و ارتقای تولید ملی دربردارنده حمایت از کار و سرمایه ایرانی است و حمایت از کار و سرمایه ایرانی لازمه تولید ملی است؛ باید در نظر داشت تولید ملی علاوه بر مقوله مصرف کالای داخلی، حمایت از تولیدکنندگان داخلی را هم شامل می‌شود.

در برنامه‌های توسعه‌ پنج ساله و سند چشم انداز بیست ساله‌ کشور، ارتقای تولید ملی از اولویت ویژه ای برخوردار است و در اقتصاد نیز به تولید ناخالص داخلی به عنوان یک متغیر مهم نگاه می‌شود. با حمایت از تولیدات داخلی و مصرف بیشتر کالاهای داخلی می‌توان بهره‌وری و کارایی نیروی کار و سرمایه را افزایش داد که یکی از پیش شرط های اصلی آن افزایش کیفیت و دوام کالاهای داخلی و عرضه تولیدات ملی با قیمت های مناسب در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی است. باید در نظر داشت که بهره وری از ظرفیت‌های تولید ملی بدون اشتغال نیروهای انسانی و ارتقای آن از طریق دانش و مهارت امکان پذیر نیست.

دو بخش صنعت و کشاورزی از ارکان مهم اقتصاد ملی محسوب می شوند و استان گلستان یکی از قطب های اصلی کشاورزی در کشور به شمار می رود؛ حمایت از تولید را در سخنان رهبری می‌توان اشاره ای به برخی موضوعات مربوط کشاورزان در چند سال اخیر دانست که بخش عمده ای از جامعه تولیدکنندگان محسوب می شوند؛ با توجه به شعار امسال، امید می رود گام های استوارتری برای پیشرفت و حل مشکلات این بخش مهم از اقتصاد ملی، برداشته شود.

از سویی دیگر در سال های اخیر، پس از لغو محدودیت توسعه صنعتی در استان گلستان، اکنون در این استان ده ها طرح کوچک و بزرگ صنعتی در حال اجرا است که بسیاری از آنان به شرط رعایت اصل همبستگی حفاظت و توسعه، پس از بهره برداری در تقویت اقتصاد ناحیه ای و ملی اثرگذار خواهند بود که با توجه به سیاست گذاری های انجام شده و نیز شعار سال 91، تسریع در فرآیند تکمیل و بهره برداری از این طرح ها می تواند گامی مهم در راستای اصل مهم «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» باشد.


پی نوشت: یادداشت فوق، فروردین ماه امسال در ویژه نامه استانی یکی از نشریات سراسری به چاپ رسید.

نویسنده : احسان ارشاد : ٦:۱۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم