گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

هفته بزرگداشت گرگان در آینه نقد و تمجید

اکنون با گذشت مدتی از خاتمه ی هفته بزرگداشت گرگان فرصت مناسبی است تا بازخوردهای فعالیت های انجام شده و اثرگذاری آنها مورد بررسی واقع شود و جهت ارتقاء این اقدامات مؤثر و فراهم آوردن شرایط برای نیل به اهداف پیش رو پیشنهادات لازم ارائه شود.

هفته ی بزرگداشت گرگان و مجموعه ی برنامه های ارائه شده در این هفته نتیجه ی تلاش کسانی بود که علاقه مند به توسعه ی شهر مستعد گرگان هستند و عزم آن دارند که با برنامه ریزی منسجم، حصول توسعه ی پایدار را در این شهر تاریخی تسهیل نمایند. نگارنده نیز به عنوان یک شهروند گرگانی آنچه را که در هفته ی گرگان صورت پذیرفت شایان تقدیر دانسته و کلیه رویدادهای این هفته را شامل تجربیات مفیدی برای سالهای آتی می داند.

بدون شک یکی از ثمرات ارزشمند این هفته قرار گرفتن گرگان و مسائل مختلف این شهر در خروجی رسانه ها  و وقوع بازتاب های مثبت در رسانه های دیداری و نوشتاریست.

در نگاهی گذرا، کلیه مراسمات و برنامه های روز و هفته گرگان را به سه بخش می توان تقسیم نمود: نخست برنامه های تفریحی و سرگرم کننده، دوم، معرفی تاریخ و فرهنگ بومی گرگان و سوم، برنامه های مرتبط با توسعه ی سخت افزاری گرگان.

هر یک از بخش های سه گانه فوق در جای خود حائز اهمیت می باشند؛ اما از حیث جهت گیری، تراکم و چگونگی تمرکز برنامه ها در برخی قسمت ها شدت و ضعف هایی مشاهده شد که یقیناً در تجربیات بعدی به نقطه ای از تعادل دست خواهیم یافت. محوریت بافت تاریخی گرگان در بسیاری از برنامه ها اقدامی لازم و ضروری بود و امید می رود مسیر طی شده گامی مؤثر در بهبود وضعیت کنونی بافت باشد و پیجویی اهداف و مباحث ارائه شده در نشست ها باید به طور مستمر و از کانالهای مختلف صورت پذیرد.

توسعه ی سخت افزاری و طرح مطالبات و ضروریات کنونی گرگان در بخش های مختلف مسئله ی دیگری بود که کم و بیش بدان پرداخته شد لیکن نظر به اهمیت این مبحث در فرصت های بعدی می بایست توجه بیشتری بدان مبذول داشت. نشست های مرتبط با بافت تاریخی و جلسه ی تخصصی فضای سبز را می توان نمونه ای از حرکت های انجام شده در راستای توسعه سخت افزاری دانست. پیشنهاد آن است که با تعیین اولویت ها، موارد گوناگون جدایی گزینی شده و در کمیته های تخصصی ستاد به بحث گذاشته شود. به عنوان مثال بخش هایی همچون ارتباطات و ترانزیت، توسعه گردشگری(اعم از اکوتوریسم و جاذبه های فرهنگی و تاریخی)، صنعت، بهداشت و درمان و امکانات و زیرساخت های درمانی(که در همایش گرگان و سلامت می توانست به نحوی مورد توجه واقع شود و مغفول ماند)، توسعه آموزش عالی، توسعه شهری و امور عمرانی و زیربنایی باید مدنظر قرار گیرند. گرگان در تمامی این بخش ها با کمبودها و نارسایی های بسیاری روبه روست و بدون ایجاد و فراهم آوردن امکانات مرتبط با آیتم های نامبرده شده نباید انتظار جذب سرمایه گذار، تحول چشمگیر و تحقق چشم اندازهای مورد نظر و ترسیم سیمایی مطلوب از گرگان را داشت. هر یک از این عناوین اگرچه زیرشاخه های متعدد و بعضاً بی شماری را دربر می گیرند اما می توان با بررسی کارشناسی در کمیته های ستاد، موضوعات ضروری تر مرتبط با هریک از موارد اشاره شده را در برنامه های  مختلف هفته بزرگداشت با حضور مسئولان نهادهای ذی مدخل به طور گسترده به بحث و تبادل نظر گذاشت و پس از ارائه راهکارها و طرح مطالبات، پیگیری های مؤثری را نیز صورت داد. به طور نمونه در بخش توسعه شهری پدیده ی حاشیه نشینی و چگونگی مدیریت حریم شهر مسئله ی قابل توجهی است که در صورت عدم توجه لازم، تهدیدی برای آینده این شهر محسوب می گردد که قابلیت طرح در نشست های تخصصی و حتی عمومی را داراست.

گسترش و تغییر مقیاس برنامه ها از شهر به شهرستان و اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای مشارکت دادن سایر سازمانها نیز مقوله ی مهم دیگری است که می تواند در راهبردهای درازمدت ستاد بزرگداشت گنجانده شود.

نویسنده : احسان ارشاد : ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم