گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

از خلیج ع ر ب ی تا خلیج میانکاله ! ! !

تقریباً در اواخر سال 2004 میلادی(آذر ماه سال 83) بود که مجله بین المللی نشنال ژئوگرافیک همراه با چاپ مقاله ای، تصویری از خلیج فارس را درج نمود که عبارت "خلیج ع ر ب ی" بر روی آن حک شده بود. در حقیقت این آغاز حرکتی مغرضانه بود که استراتژی و اهداف مشخصی برای آن تعریف شده بود چرا که پس از آن کشورهای عربی و به خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جسورتر از گذشته بر روی این نام مجعول پافشاری نموده و جسارت را تا به آنجا رساندند که بعضاً در دیدارهای رسمیشان با مقامات بلند پایه ایران نیز این عنوان را بر زبان جاری می ساختند.

در این نوشته تصمیم بر آن نیست که به اثبات صحیح بودن "خلیج فارس" و نادرست بودن "خلیج ع ر ب ی" پرداخته شود چرا که پیش از این بسیاری از ایرانیان وطن پرست در داخل و خارج از کشور با ارائه ی مستندات متقن تاریخی بدین موضوع پرداخته اند و قطعاً این حرکت تداوم خواهد داشت.

در این بین آنچه که شایان توجه است ریشه یابی علل و عوامل چنین اقدامات و تحرکاتی است که در قبال میراث تمدنی و تاریخی ما صورت می گیرد.

به اعتقاد نگارنده، وقوع رویدادهایی چون تغییر نام خلیج فارس و یا مصادره ی شخصیتهای علمی و فرهنگی قرون گذشته ی میهنمان ، ریشه در میزان توجه و همچنین نوع برخورد ما با بسیاری از مسائل و واقعیتهای موجود تاریخی در داخل کشور دارد. از جمله ی مثالهای عینی در این خصوص، رفتار غیرمنطقی از جانب برخی از دوستان و هموطنان در استان مازندران است که بدون در نظر گرفتن حقایق آشکار تاریخی و منطقه ای، عناوینی چون میانکاله و . . . برای خلیج گرگان به کار گرفته و گاهاً تا آنجا پیش می روند که حتی گرگان و گرگانی ها را تحریف گر واقعیات تاریخی می خوانند ! ! !

حال بگذریم از این نکته که در صورت رجوع به نقشه ها و مستندات تاریخی با عباراتی چون دریای وهرکانه(گرگان قدیم) مواجه خواهیم شد و در مقابل عده ای این دریا را نه حتی دریای خزر که دریای مازندران می نامند.

در هر حال تأکید بر این نکته ضروری است که ما زمانی خواهیم توانست در عرصه ی بین المللی حافظ میراث ملی و تاریخی سرزمین مان باشیم که در درون مرزهای جغرافیایی کشورمان به واقعیات موجود ارج نهاده و این حقایق تاریخی را به واسطه ی برخی زیاده خواهی ها و انحصار طلبی های ناصواب لگدمال ننماییم.

تصویر از گوگل ارث

پی نوشت : از سالهای دور تاکنون، نام پر افتخار گرگان بر عارضه های طبیعی و تاریخی متعددی اطلاق می گشته است که می توان به عناوینی چون گرگان و دشت، دشت گرگان، جلگه ی گرگان، گرگانرود، دیوار بزرگ گرگان و  . . . اشاره نمود.

نویسنده : احسان ارشاد : ۳:۳٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ امرداد ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم