گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

سخن آغازین...

نگارش و چاپ کتب ، مقالات و وب نویسی با موضوعیت و محوریت شهر محبوب و تاریخیمان گرگان و به دیگر سخن، گرگان نویسی و گرگان پژوهی راه و طریقی است که تاکنون بسیاری از علاقه ­مندان به پیشرفت و توسعه این دیار در آن گام نهاده اند و این حقیر نیز همواره اشتیاق فراوان داشته ­ام که در حد توان در این راستا قدمی بردارم.

همانطور که بارها در فرصتها و موقعیتهای گوناگون توسط علاقه مندان و فرزندان این سرزمین تاریخی بیان شده، گرگان امروز ما علی رغم پیشینه ­ی فرهنگی و تاریخی غنی، در اختیار داشتن منایع ارزشمند خدادادی ، استعدادها و نیروی انسانی پرتوان و فرهیخته، دارا بودن شرایط ویژه به لحاظ موقعیت و . . . نه تنها نتوانسته به آنچه که شایستگی اش را داشته دست یابد بلکه در بسیاری از موارد در مقایسه ی با شهرها و سکونتگاههای همسطح و هم تراز خود نیز در نقطه ی ثابتی درجا زده و یا دچار رکود و پسرفتهایی شده که گواه آن شاخصهای موجود است که تنها با نگاهی به آنان می­ توان لزوم این نگرانی را دریافت.

آنچه که در این بین بسیار حائز اهمیت است حساسیت و علاقه ی مردم و ساکنان این شهر و دیار در پیگیری و پیجویی حقوق مسلمشان می باشد.

نباید از یاد برد که اراده ی جمعی جهت طرح مطالبات قانونی و پیگیری حقوق حداقلی، زمانی در جامعه نضج می یابد که اطلاع و آگاهی در تمامی لایه ها و اقشار گوناگون رسوخ نموده و همگان از نقیصه های موجود و آنچه که باید تحقق می یافته و حال به هر دلیلی میسر نگشته است مطلع شده و ایمان داشته باشند که باید با در پیش گرفتن ساز و کاری منطقی و قانونی به نقد پرداخته و خواستار پاسخگویی باشند. همچنان که آگاهی بخشی یک اصل بدیهی در حصول توسعه ی همه جانبه در سطح ملی است، قطعاً توسعه در سطح منطقه ای و محلی نیز بدون توجه به این رکن مهم امکان پذیر نخواهد بود. بی تردید پیگیری و تلاش مضاعف جهت رفع کاستی ها و نیل به توسعه ی مطلوب در نتیجه ی تعمیق و گسترش آگاهی بخشی و گردش آزاد اطلاعات خواهد بود.

هنوز اصرار و پافشاری مستمر مردم و مسئولین محلی گرگان در دهه ی 70 را در خصوص تفکیک از مازندران از خاطر نبرده ایم تلاشی که با ایجاد حساسیت در ساکنان منطقه گرگان نسبت به این مسئله مهم همراه بود و سرانجام به این خواسته ی دیرین که می رفت تا به رویایی بدل گردد با در پیش گرفتن همتی سخت کوشانه جامه ی عمل پوشانده شد.

با عنایت به آنچه که ذکر شد در این وبلاگ تلاش خواهیم نمود آنچه که برای توسعه و عمران گرگان امروز و فردای ما ضروری می نماید بیان نموده و بعضاً نیم نگاهی هم به وقایع و رویدادهای شهر و استانمان داشته باشیم. در این مسیر یقیناً انتقادات و پیشنهادات همشهریان و همراهان عزیز موثر و سازنده خواهد بود.

نویسنده : احسان ارشاد : ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم