گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

روز گرگان و خاطره ای شیرین برای گرگان و گرگانیان

عصر جمعه بیستم شهریور ماه، جمع کثیری از گرگانیها و علاقه مندان به دیار کهن گرگان در مدرسه تاریخی عمادیه گردهم آمدند تا یاد و نام گرگان تاریخی را با شکوهی هرچه تمام تر پاس بدارند. این مراسم با حضور تنی چند از اعضای شورای شهر، شهردار، فرماندار و ریاست اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، همراه بود و البته این محفل صمیمانه غایبانی نیز داشت که مهندس نصیبی پدر وبلاگ نویسان گرگانی از جمله ی آنان بود.

این آئین، شامل بخشهای متنوعی بود که قرائت اشعاری توسط سید مهدی شریف موسوی با گویش شیرین استرآبادی و همچنین توضیحات دکتر اسداله معطوفی مورخ پرتلاش و فرهیخته گرگانی راجع به فرهنگ و تاریخ غروانگیز گرگان و دلایل انتخاب 20 شهریور به عنوان روز گرگان از جذاب ترین بخشهای این برنامه بود. همچنین حضور محمد ابراهیم برادران فعال فرهنگی و روزنامه نگار 105 ساله ی گرگانی که همگان او را تاریخ زنده ی گرگان می نامند با وجود کهولت سنی اما عشق فراوان به گرگان برای حضار بسیار جالب توجه بود.

با وجود آنکه به دلیل وجود برخی موانع و مشکلات در روزهای منتهی به روز گرگان، این مراسم کمی شتاب زده برگزار گردید اما خاطره ای شیرین از این روز برای حضار و گرگانیان حاضر در این جمع رقم خورد. یقیناً باید از هم اینک با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی هرچه بیشتر نهادهای متولی امر در اندیشه ی برگزاری مراسمی گسترده تر در سالهای آینده بود به نحوی که امکان انعکاس و بازتاب آن در سطح ملی وجود داشته باشد.

بی شک تعیین روز گرگان در تقویم ملی کشورمان و برگزاری این مراسمات فرصتی است برای شناساندن هرچه بیشتر گرگان به ایرانیان و حتی جهانیان و از همه مهمتر بیان کاستی ها و بایدها و نبایدهای رشد و توسعه ی گرگان . . .

نویسنده : احسان ارشاد : ۱:٤٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم