گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

توصیه هایی برای باشگاه (انجمن) وبلاگ نویسان

پیشنهادات مندرج در سطور ذیل با هدف تأکید بیشتر بر تعیین خط مشی ها به طور صریح تر و جهت دهی وبلاگ ها به لحاظ محتوایی (در راستای اهداف مورد نظر) و دوام و قوام هر چه بیشتر این مجموعه ی نوپا ارائه گردیده و با توجه به نظر سایر دوستان گرامی ، امکان اصلاح و بسط آنان وجود دارد.

١)     نخست آنکه مسئله تغییر نام باشگاه به انجمن(همچنان که پیش از این نیز در وبلاگ 90 گرگان اشاره شد) با توجه به معنای لغوی و مفهومی واژه های باشگاه و انجمن ، کاملاً منطقی و بجاست.

٢)     یکی از مهم ترین مسائل موجود در آغاز راه ، چگونگی تداوم این حرکت است. بدان معنا که چنین تشکلی که با شور و شوق فراوان وبلاگ نویسان در حال شکل گیری است پس از مدتی به فراموشی سپرده نشود. این مهم باید به عنوان یکی از دغدغه های جدی این مجموعه مطرح باشد و راهبردهایی برای استمرار این حرکت لحاظ گردد.

٣)     تعیین و اولویت بندی محورهای غالب و مباحث و موضوعاتی که در مقاطع زمانی گوناگون باید به آنها پرداخته شود.

۴)     ارتباط مداوم هیئت مدیره با اعضاء از طریق برگزاری سلسله جلسات منظم(در صورت امکان)، ارسال پیامک ، ایمیل و . . . با هدف تبیین هرچه بهتر و توجیه هرچه بیشتر اعضا در راستای اهداف مورد نظر  این تشکیلات و همچنین مورد ذکر شده در بند ٣.

۵)     تأکید خاص بر اتخاذ رویکردی انتقادی و البته منطقی و طرح مسائل گوناگون در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی ، اقتصادی ، ورزشی ، عمرانی و . . . و به طور کلی مسائل مربوط به توسعه شهر گرگان با توجه ویژه به فرصت ها ، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف که البته تأکید بر این مهم به معنای نفی رویکرد تأییدی و تحسین آمیز(در مواقع مقتضی) نخواهد بود.

۶)     به موازات بیان مسائل مربوط به شهر گرگان باید نیم نگاهی هم به مسائل استان داشت و نباید از یاد برد که تحقق برخی حقوق گرگان و شهروندانش در ازای رفع برخی چالشهای استانی خواهد بود.  

٧)     حتی الامکان از ورود به مباحث و مجادلات سیاسی اجتناب گردد به این دلیل که مبادا کل مجموعه به عنوان تشکلی تلقی گردد که دارای مواضع خاص سیاسی بوده و در نهایت ایجاد خلل در ادامه ی فعالیت را سبب شود.

٨)     مهم ترین مسئله موجود ، چگونگی استفاده حداکثری از فضای مجازی است. کاربران زیادی در سایت ها و وبلاگهای گوناگون گشت و گذار می نمایند اما باید راهی برای جذب آنان به وبلاگ های عضو این مجموعه یافت. یکی از راهکارهای موجود ، برقراری ارتباط انجمن با هفته نامه ها و روزنامه های محلی و معرفی وبلاگها در این نشریات و چاپ برخی مطالب آنان به صورت گزینشی است(اقدامی که مدتی در روزنامه گلشن مهر صورت می گرفت). این عمل، هم شناخته شدن هرچه بیشتر وبلاگها را در بر خواهد داشت و هم امکان مطالعه ی مباحث مطرح شده  را برای افرادی که چندان رابطه ای با فضای مجازی ندارند فراهم می آورد. ضمن آنکه پس از گذشت یک دوره ی زمانی و ثبات و پایداری هر چه بیشتر ، انجمن وبلاگ نویسان می تواند با همراهی کلیه اعضا ، صاحب نشریه ای مستقل گردد.

نویسنده : احسان ارشاد : ۱:۳٥ ‎ق.ظ ; جمعه ٥ شهریور ۱۳۸٩
Comments نظرات () لینک دائم