گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

ما همه سرباز بودیم / خاطرات جانباز آزاده مهدی تجر

خاطرات اسیر آزاده شده ایرانی «مهدی تجر» با عنوان «ما همه سرباز بودیم» در سال 1386 به کوشش مرحوم داود بختیاری دانشور و دفتر ادبیات و مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شد.

جانباز آزاده مهدی تجر اهل شهر کوچک خان به بین، در استان گلستان است.

کتاب «ما همه سرباز بودیم» داستان بلندی است که در آن خاطرات مهدی تجر از دوران کودکی تا پایان اسارت مرور می شود.

داستان در زمان حال می گذرد. این آزاده که هر دو پای خود را در جنگ و دوران اسارت از دست داده است،از مشکلات جسمی و روحی حاصل از اسارت رنج می برد. او که به تازگی تحت عمل پیوند کلیه قرار گرفته، دردی دائمی با خود دارد و علیرغم مصرف قرص های گوناگون از شدت درد کاسته نشده است.

در یک شب تابستانی درد به سراغش آمده و خواب از چشمانش می رباید. با افکاری در هم ریخته و گیج از مصرف دارو، گذشته با وقایع دردناک و غم انگیزش در ذهنش به تصویر درمی آید.

مهدی برای فراموش کردن درد و آرامش، سعی می کند بر روی خاطراتش متمرکز شود و این بهانه ای است برای او تا خاطرات خود از دوران سربازی و جنگ تحمیلی و به خصوص حضور در آسایشگاه های عراق را مرور کند.

کتاب شامل ۷ فصل است که در سه فصل اول خاطرات دوران کودکی و نوجوانی تا حضور در جبهه های جنگ بازگو شده است.

نویسنده در چهار فصل دوم، روایتگر دوران اسارت است و خاطرات مختلفی از چگونگی مجروح شدن در عملیات و دستگیری توسط مزدوان بعثی و زندگی در دوران اسارت روایت می کند.

تحمل ضرب و شتم با تن مجروح در زمان اسارت، انتقال به بیمارستان مندلی و بغداد، بی توجهی پزشکان به جراحات وی، تلاش دشمن برای شناسایی روحانیون و پاسداران، اجبار اسرا برای تراشیدن محاسن، سیلی زدن به اسرا هنگام آمارگیری، نقشه فرار یک اسیر و دستگیری وی، حبس اسرا و قطع آب و غذا، مسابقات مچ اندازی و... بخشی از وقایع و حوادث آن دوران است که بر صفحه ذهن نویسنده نقش می بندد.

«ما همه سرباز بودیم» داستانی ساده و گویا دارد و نویسنده صادقانه روابط انسانی  و وقایع زندگی خود را نقل کرده و تلاش نموده با نگارش موضوعات و رویدادهای مهم اسارت،خواننده را با آن دوران آشنا سازد.

فصول کتاب دو بخش است؛ بخش اول که شروع هر فصل است، مربوط به زمان حال و حالات روحی و جسمی آزاده تجری بوده و بخش دوم بازگویی خاطرات گذشته است. که با دیدن هر صحنه ای و یا شنیدن صدایی و حتی بوییدن چیزی آن خاطرات برایش تداعی می شود.

کتاب حاضر می توانست مانند دیگر کتب که در زمینه خاطرات آزادگان چاپ شده روایتگر صرف خاطرات باشد اما تلاش شده خاطرات در قالبی جذاب ارائه شود تا خواننده را به دنبال خود بکشاند که به نظر در این گام موفق بوده است.

کتاب «ما همه سرباز بودیم» در سال ۱۳۸۶ در ۳۸۸ صفحه با شمارگان ۲۲۰۰ نسخه به همت انتشارات سوره مهر وابسته به حوزه هنری، چاپ و منتشر شده است.

منبع: سایت جامع آزادگان دفاع مقدس

نویسنده : احسان ارشاد : ٤:٢۳ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ آذر ۱۳٩۳
Comments نظرات () لینک دائم