گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

روز جهانی GIS

روز چهارشنبه سومین هفته نوامبر (که هفته اطلاع رسانی جغرافیایی نامیده می شود) روز جهانی GIS نامگذاری شده است و امسال، چهارشنبه 20 نوامبر(29 آبان) روز جهانی GIS است. در کشورهای مختلف جهان در روز GIS، کارشناسان، کاربران و شرکت های متخصص در زمینه سامانه های اطلاعات جغرافیایی با ارائه آموزش های عمومی سعی می کنند کاربردهای متعدد این فناوری پیچیده و مهم را برای گروه های مختلف سنی، از کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان با زبانی ساده و گویا تشریح کنند.  

 دانش GIS یکی از فناوری های نوین جغرافیایی محسوب می شود که امروزه در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی به ابزاری قدرتمند برای تشکیل بانک های اطلاعاتی، بازیابی و تحلیل اطلاعات مکانی و رقومی تبدیل شده است و دامنه کابرد این فناوری در حوزه های گوناگونی چون علوم جغرافیایی، شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست، زمین شناسی، شبکه های انتقال نیرو و انرژی، امور نظامی، ارتباطات و ... هر روز، بیشتر و گسترده تر می شود و به همین دلیل می توان جی آی اس را یکی از پایه های اصلی تصمیم سازی و تصمیم گیری در عرصه های مختلف مدیریتی و اجرایی به حساب آورد.

 اکنون استفاده از سیستم های اطلاعات مکانی برای تمامی دستگاه های اجرایی که به نوعی برای انجام وظایف ذاتی و یا اجرای طرح ها و برنامه های خود با پهنه های جغرافیایی سر و کار دارند، اجتناب ناپذیر است و حتی کشورهای در حال توسعه نیز با تخصیص منابع مالی و انجام سرمایه گذاری های سنگین به دنبال توسعه پایگاه های اطلاعات مکانی و رقومی و افزایش قدرت و توان تجزیه و تحلیل با بهره گیری از جی آی اس هستند.   

چندی پیش، نخستین انجمن تخصصی جی آی اس و علوم مکانی به نشانی: http://arcgis.ir/ از سوی جمعی از دوستان فعال در حوزه GIS راه اندازی شد؛ این انجمن مجازی، که صدها نفر از دانش آموختگان و فعالان حوزه جی آی اس در آن عضویت دارند، مکان مناسبی برای به اشتراک گذاری داده ها، مباحث آموزشی پیشرفته، طرح سئوالات تخصصی و کاربردی مرتبط با RS ، GIS و کارتوگرافی است و می تواند در انتقال و تبادل تجربیات و مباحث آموزشی تازه و ارتقای دانش متخصصان جی آی اس و سنجش از دور بسیار موثر باشد.

نویسنده : احسان ارشاد : ٢:٠٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم

بایدهای توسعه راه آهن در گلستان

حمل و نقل ریلی در مقایسه با حمل و نقل جاده ‌ای، دریایی و هوایی دارای برتری محسوس و بسیار کارآمد است؛ زیرساخت‌ های شبکه ریلی در مقایسه با دیگر روش‌ های حمل و نقل برای هر واحد بار یا مسافر 2 تا 3 برابر کمتر، زمین تصرف می‌ کنند. حمل و نقل انبوه، ایمنی، صرفه جویی اقتصادی، سازگاری بهتر با محیط زیست و نزدیک شدن به استانداردهای محیطی از ویژگی­ های متمایز راه آهن است و از این نظر، توسعه راه آهن با توجه به موقعیت ارتباطی هر منطقه ضروری است.

 

نقشه شبکه خطوط ریلی موجود، در دست ساخت و مطالعه

منبع: دفتر آمار و فناوری اطلاعات راه آهن جمهوری اسلامی ایران

استان گلستان از نظر موقعیت ارتباطی، از مزیت های نسبی متعددی برخوردار است. قرارگیری در کریدور شمال شرق به شمال غرب، دسترسی مستقیم به مرکز کشور، برخورداری از امکانات حمل و نقل هوایی و وجود چند بندر با فاصله اندک از مرکز استان و دسترسی به راه آهن سراسری و خطوط جاده ای بین المللی از ویژگی ­های خاص استان گلستان و شهرستان گرگان است؛ با توسعه راه آهن در گلستان و ساخت راه آهن گرگان – اینچه برون و خروج گلستان از بن بست ریلی، موقعیت ارتباطی موجود، ارتقا پیدا می ­کند. همچنین با توجه به طرح های دیگری چون راه آهن گرگان به مشهد و راه آهن گرگان به شاهرود، که در آینده اجرا خواهند شد، مرکز گلستان در تقاطع کریدورهای ریلی قرار می­ گیرد.

ادامه این گزارش تحلیلی را در  ادامه مطلب بخوانید

 

ادامه مطلب
نویسنده : احسان ارشاد : ٢:٠٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم