گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

۲۰ شهریور؛ روز پاسداشت گرگان تاریخی

گرگان امروز و یا همان استراباد تاریخی در طول قرن های متمادی همواره مرکز ثقل وقایع و رویدادهای فراوانی بوده و در گذر زمان بزرگان و عالمان و دانشمندان بسیاری را در دامان خود پرورانده است. استراباد یا گرگان کنونی در سده های متوالی مرکز و تختگاه ایالت تاریخی گرگان بوده است و نام آن برای آنان که با تاریخ این مرز پرگوهر مأنوس هستند یادآور شوکت و عظمتی کم نظیر است.

نظر به اهمیت ایالت تاریخی گرگان و به جهت حفظ و پاسداشت و ماندگاری نام و یاد گرگان تاریخی، شهر استراباد در شهریور ماه سال 1316 "گرگان" نامیده شد و اینک نام پرطمطراق گرگان مظهر و نماد تاریخ و حماسه و فرهنگ و علم و ادب در این دیار تاریخی است.

معرفی و شناساندن پیشینه ی تاریخی و فرهنگ غنی گرگان و آشنا ساختن همگان با توانمندی ها و استعدادهای بی شمار و کم نظیر این سرزمین تاریخی در حوزه های گوناگون، دغدغه ای بود که سبب شد در تقویم محلی، روزی به نام و یاد گرگان نامگذاری شود. بدین سبب پس از انجام مطالعات لازم و نظرخواهی از مورخین و متخصصین تاریخ و فرهنگ گرگان و استراباد و تعیین گزینه های مختلف، سرانجام مناسب ترین گزینه موجود یعنی 20 شهریور ماه سالروز نهادن نام تاریخی گرگان بر این دیار به عنوان روز گرگان انتخاب و به تصویب شورای اسلامی شهر رسید و مورد تأیید فرمانداری گرگان نیز قرار گرفت.

در بیستم شهریورماه سال 89 نخستین آئین پاسداشت روز گرگان در مجموعه ی تاریخی عمادیه گرگان برپا شد. پس از آن در پنجم مهر ماه 89 دبیرخانه دائمی و ستاد بزرگداشت روز گرگان فعالیت مستمر خود را با هدف برگزاری با شکوه مراسم روز گرگان و اثرگذاری مناسب در مسیر رشد و توسعه ی گرگان آغاز نمود و علاوه بر تثبیت 20 شهریور به عنوان روز گرگان، 20 الی 27 شهریور ماه نیز به عنوان هفته ی گرگان تعیین گردید.

ستاد بزرگداشت روز گرگان متشکل از یک شورای راهبردی است که تمامی اعضای آن از فعالان و فرهیختگان علمی، فرهنگی و اجتماعی گرگان می باشند. 6 کمیته زیرمجموعه شورای راهبردی به همراه اعضای اصلی شورای راهبردی نیز با حضور صاحب نظران و متخصصان مرتبط با هر کمیته با قوت و عزم و همتی والا تهیه و تدوین و تدارک برنامه های مختلف را برای روز و هفته گرگان از ماهها پیش آغاز نمودند و پس از صدها ساعت سلسله جلسات منظم، برنامه های متعدد و متنوعی برای بزرگداشت روز و هفته گرگان تدوین شد و به تأیید شورای راهبردی و پس از آن به تصویب شورای شهر گرگان رسید. امروز در خجسته روز گرگان مسروریم که جای جای این شهر تاریخی رنگ و بوی مناسبت روز و هفته گرگان را به خود گرفته است و مشارکت و رضایت حداکثری شهروندان فرهنگ مدار گرگانی آرزوی قلبی همه ی علاقه مندان به گرگان عزیز و زحمت کشان این عرصه است. امید است آنچه که به همت دوستداران گرگان و با همت شهروندان این خاک پاک، تحقق یافته بستری مناسب را برای رشد و اعتلای گرگان تاریخی فراهم آورد و نام همیشه جاوید گرگان بار دیگر در جای جای میهن پهناور طنین انداز شود.

لینک انتشار اختصاصی در سایت خبری - تحلیلی شمال فردا

نویسنده : احسان ارشاد : ٩:٤٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

سرنوشت بافت تاریخی گرگان به کجا خواهد انجامید؟

از آبان ماه سال گذشته که طرح نوسازی و بهسازی بافت قدیم گرگان با حواشی فراوان بر سر زبان ها افتاد و سپس دوبار متوالی به دلیل برخی ایرادات فنی در کمیسیون ماده 5 متوقف گردید در خبرگزاری های رسمی، پایگاه های خبری، نشریات منطقه ای و سراسری و بسیاری از رسانه های مکتوب و مجازی تاکنون دهها گزارش تحلیلی و یادداشت های حاوی نقطه نظرات گوناگون با انگیزه ی حفظ و حراست از میراث تاریخی گرگان منتشر شده است و در طی این مدت همواره امید آن می رفت که مباحثات علمی و پیشنهادات ارائه شده در طرح نوسازی اعمال گردد و  بافت تاریخی از گزند آسیب های احتمالی مصون بماند؛ اما با نگاهی اجمالی به مسیر طی شده و  با آسیب شناسی شرایط کنونی به راحتی می توان دریافت که چنانچه دیدگاه و تفکر غالب در مدیریت شهری یک شهر تاریخی، بافت های قدیمی و تاریخی را نقطه ی کور توسعه شهری بپندارد نتیجه ای جز این نیز نمی توان انتظار داشت که میراث تاریخی یک شهر دستخوش صدمات جبران ناپدیر و مداخلات و جراحی های کالبدی غیرعلمی گردد و ابنیه تاریخی همچون خانه ی فروغی یکی پس از دیگری فرو بریزند. در این میان معدود تکنیک های به کار گرفته شده در فرآیند احیاء نیز ناهمگون، ناموزون و دچار نوعی سردرگمی ساختاری به نظر می رسد.

انجام اصلاحات اساسی در طرح نوسازی ارائه شده توسط شرکت خودآوند در محدوده 150 هکتاری بافت قدیم و خصوصاً تجدید نظر در رابطه با پروژه های پیشگام جانمایی شده در طرح و از همه مهمتر خروج کامل محدوده 43 هکتاری بافت تاریخی از طرح نوسازی از اهم خواسته های متخصصین، کارشناسان و حامیان بافت تاریخی گرگان است. قطعه ی ارزشمندی که در سال 1310 به شماره 41 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و اینک در آستانه ی سالروز ثبت ملی آن قرار داریم محدوده ای است که در فرآیند تهیه، تصویب، و ابلاغ و اجرای طرح بهسازی برای آن، شایسته است که سازمان میراث فرهنگی در جایگاه متولی قانونی این امر به عنوان کارفرما به ایفای نقش بپردازد و این وظیفه ی خطیر به نهادهایی که با رویکردهای غالباً کارکردگرایانه وارد عرصه می شوند واگذار نگردد چرا که به طور طبیعی عواید و نتایج نامطلوب حاصل از این نوع نگرش یکی پس از دیگری بر طرح و محدوده ی عمل مترتب خواهد شد. تردیدی نیست که با نگاه حفاظتی کارشناسان میراث، مشروط بر وانهادن سیاست های دو پهلو بیشتر می توان به آینده بافت تاریخی امیدوار بود.

پیش از این سه یادداشت به منظور بررسی وضعیت کنونی بافت و ارائه ی راهکارهایی برگرفته ازدیدگاههای نظری و تجربیات مشابه در این تارنما منتشر شد که نگاهی دوباره به آنان خالی از لطف نیست.

احیاء و بهسازی یا تخریب و نوسازی ... !؟

سایه سنگین تخریب، بر سر بافت تاریخی گرگان

تخریب بافت تاریخی گرگان به بهانه نوسازی

نویسنده : احسان ارشاد : ۱:٠٠ ‎ق.ظ ; جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم