گرگان امروز

به نام خداوند لوح و قلم / حقیقت نگار وجود و عدم

حضور پرشور گرگاندوستان در نخستین مراسم شب وبلاگی

شب گذشته، گرگاندوستان و دوستداران گرگان تاریخی در محفلی صمیمانه بار دیگر گردهم آمدند و با حضوری پرشور در اولین برنامه ی شب وبلاگی، انسجام و همدلی خود را دوباره به نمایش گذاشتند. مراسم اولین شب وبلاگی گرگاندوستان با حضور آقایان حسین خانی (مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی) مهندس مجید طاهری( معاون شهردار و رئیس هیئت مدیره سازمان فرهنگی)، ناصر گرزین، مهندس چراغعلی و ذبیح اله میقانی( اعضای محترم شورای شهر گرگان) برپا گردید و گرگاندوستان با حضور پررنگ و مؤثر خود و در فضایی صمیمانه بار دیگر بر عهد و میثاقشان برای اعتلای گرگان عزیز تأکید ورزیدند.

در این مراسم که با حمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان و به همت وبلاگ نویسان گرگاندوست برپا شد جمع کثیری از گرگاندوستان، دوستان اهل قلم و فرزندان گرگان تاریخی حضور به هم رسانیدند. در ابتدای مراسم شبیر دائمی به بیان توضیحات کامل و جامعی راجع به اهمیت وبلاگ نویسی و ذکر نکاتی کاربردی در این رابطه پرداخت و سپس سید مهدی شریف موسوی با اشعار زیبایش به گویش گرگانی و بیان آداب و رسوم و بازی های محلی جمع حاضر را به وجد آورد. عطا صفر پور هنرمند محبوب گرگانی هم با اجرای زیبا و جذابش گل لبخند را بر لبان حاضرین نشاند. ذکر صلوات و قرائت فاتحه و گرامیداشت یاد و نام دو بزرگ سفر کرده استراباد مرحوم آیت اله رئیسی و مرحوم حاج ابراهیم برادران از دیگر برنامه های شب گذشته بود.

در برنامه ی دیشب، سیدهامان هاشمی دبیر شورای راهبردی روز گرگان به تشریح برنامه های روز و هفته ی گرگان پرداخت و همراهی وبلاگ نویسان را در فضای مجازی در راستای اطلاع رسانی و انعکاس مطلوب مراسمات و برنامه های روز و هفته گرگان خواستار شد.

بیان نقطه نظرات سه تن از وبلاگ نویسان گرگاندوست جهت ارتقاء فعالیت وبلاگ نویسان در فضای مجازی و اثرگذاری بیش از پیش آنان، پایان بخش برنامه های نخستین شب وبلاگی گرگاندوستان بود.

بدون شک اتحاد و وحدت رویه و علاقه وافر گرگاندوستان به شهر تاریخی گرگان مهترین پیام برنامه ی شب گذشته بلاگرهای گرگانی بود.

مراسم دومین شب وبلاگی گرگاندوستان نیز دوشنبه 24 مرداد رأس ساعت 9 شب در سالن انجمن خیریه بانوان گرگان با حضور چند تن از هنرمندان گرگانی در قالب برنامه ای شاد و متنوع برگزار خواهد شد.

پی نوشت: شرح تفصیلی و انعکاس مراسم اولین شب وبلاگی در وبلاگهایی که تاکنون گزارشات شب گذشته را منعکس نموده اند همچون وقایع استرابادیه، من و خواهرم، انجمن خیریه بانوان گرگان، پرانتزی هم برای من، خانه ی روابط عمومی ها، همیشه خبرنگار، انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست و هدف آگاهی بخشیدن است بسیار جالب توجه است.

نویسنده : احسان ارشاد : ٥:٥٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

در شب وبلاگی گرگاندوستان چه می گذرد؟

با همدلی و همیاری وبلاگ نویسان گرگانی ، برنامه شب وبلاگی انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست انعکاس گسترده ای در فضای مجازی یافت و عمده دوستان با درج طرح و خبر برنامه در وبلاگ هایشان، اطلاع رسانی مناسبی درباره این مراسم داشتند.

بی تردید انعکاس گسترده این برنامه انجمن در بیش از 40 وبلاگ معتبر گرگانی ها ( علاوه بر نشریات، خبرگزاری ها، صدا و سیما ) در کوتاهترین زمان ممکن ، بدیهی ترین نکته ای را که به ذهن می آورد اتحاد و همدلی گرگاندوستان در فضای مجازی بوده که امید آن داریم با تسری آن به جامعه حقیقی گرگان ، شاهد گام هایی استوار و راسخ در جهت دستیابی سرزمین دوست داشتنی و مستعد گرگان به توسعه ای که براساس تاریخ باشکوه و فرهنگ غنی اش سزاوار آن هست، باشیم.

و اما برنامه های شب وبلاگی انجمن که ساعت 21 یکشنبه و دوشنبه 23 و 24 مردادماه با حضور وبلاگ نویسان گرگاندوست و دوستداران گرگان برگزار میشود به شرح زیر است.

شب اول یکشنبه 23 مرداد 90 – بعد از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران ، کلیپی درباره گرگان پخش خواهد شد و سپس مهندس شبیر دائمی برگزیده جشنواره های کشوری وبلاگ نویسی و دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد ارتباطات به مدت 20 دقیقه به ارائه مطالب آموزشی در باب وبلاگ نویسی خواهد پرداخت که  استفاده از این مطالب مفید و مختصر را به همه وبلاگ نویسان گرگانی و علاقمندان به وبلاگ نویسی توصیه می کنیم.

سپس مهندس هامان هاشمی دبیر شورای راهبردی روز گرگان در هفت دقیقه به ارائه برنامه های روز گرگان در سال 90 پرداخته و به ضرورت های گرامیداشت این روز اشاره خواهد داشت.

معرفی یک از رسوم گرگانی ها توسط سیدمهدی شریف موسوی فعال فرهنگی در هفت دقیقه نیز برنامه بعدی مراسم است.

سپس عطاالله صفرپور هنرمند نام آشنای گرگانی و یکی از دو بازمانده هنر سیاه بازی ایران ، پس از مدتها در شهرش بر روی صحنه رفته و به اجرای طنز گرگانی خواهد پرداخت.

حُسن ختام برنامه هم سخن و ارائه راهکار از سوی سه وبلاگ نویس گرگانی در نه دقیقه است.

شب دوم دوشنبه 24 مرداد ماه 90 – بعد از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، کلیپی متفاوت از کلیپ شب اول درباره گرگان پخش خواهد شد. سپس دکتر حسین مومنی استاد دانشگاه گرگان ، دانش آموخته مقطع دکترای رشته کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران و مشاور سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به مدت 20 دقیقه به ارائه مطالب آموزشی فنی در زمینه وبلاگ نویسی خواهند پرداخت که با توجه به کاربردی بودن این مطالب، امیدواریم مورد توجه وبلاگ نویسان و فعالان فضای مجازی قرار بگیرد.

سپس مجید دزیانی مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی سرخپوشان گرگان که با دست های خالی لیکن با سختکوشی بسیار تیم های فوتسال و فوتبال دختران این باشگاه را از سطح استانی به لیگ های دسته دوم و اول کشور و سپس سوپرلیگ ایران رسانده در 6 دقیقه توضیحاتی درباره شرایط تیم مذکور ارائه خواهد کرد.

در ادامه مهندس عبدالعظیم ولی اللهی طنزپرداز گرگانی و مدیر وبلاگ آقا بزرگ ، شعری از سروده هایش که حال و هوای وبلاگی دارد را قرائت خواهد کرد.

سپس کیوان صالحی هنرمند نام آشنا و طنزپرداز مستعد گرگانی برای حاضرین اجرا خواهد داشت.

اما یکی از بخش های مطمئنا جالب این برنامه ، اجرای زنده ترانه با گویش گرگانی توسط حسین طاهری خواننده آثاری همچون عاروسی گرگانی ها و .... است.

حسن ختام برنامه شب دوم هم سخن و ارائه راهکار از سوی سه وبلاگ نویس گرگانی در نه دقیقه  است.

پی نوشت یک : مجری گری برنامه شب های وبلاگی که با حمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان از سوی انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست برگزار میشود برعهده احسان ارشاد مدیر وبلاگ گرگان امروز و دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری  است.

پی نوشت دو : ذکر یاد و قرائت فاتحه برای دو بزرگ گرگاندوست تازه درگذشته آیت الله سیدمحمد رئیسی گرگانی و حاج محمدابراهیم برادران از برنامه های جنبی این مراسم است که با حضور وبلاگ نویسان گرگاندوست و شهروندان دوستدار گرگان در سالن اجتماعات انجمن خیریه بانوان گرگان واقع در چهارراه ویلا (تقاطع عدالت 7 و کوی ویلا) برگزار میگردد.

پی نوشت سه : دکتر اسدالله معطوفی گرگان پژوه نامدار، مولف 20 کتاب درباره تاریخ، فرهنگ و ... گرگان، و ملقب به دایره المعارف زنده گرگان زمین که قرار بود در شب دوم برنامه 30 دقیقه با موضوع گذری بر تاریخ و فرهنگ گرگان زمین به ایراد سخن بپردازد به علت سفر اضطراری و غیرمنتظره به تهران ، فرصت حضور در برنامه را نیافت لیکن اظهار نمودند حتما در اولین برنامه آتی وبلاگ نویسان گرگاندوست در جمع دوستان حضور و به ارائه بحث مورد نظر خواهد پرداخت.

پی نوشت چهار : انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست برگزارکننده این مراسم تشکر ویژه ای نیز از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان ( علی الخصوص مدیرعامل، رئیس و اعضای هیئت مدیره آقایان حسینخانی و طاهری و خانم ها قدس ولی و کریم آبادی ) به جهت حمایتشان از برگزاری این برنامه همچون نخستین جشنواره وبلاگ نویسی که با استقبال گسترده وبلاگ نویسان به بهترین نحو ممکن برگزار شد، دارد.

منبع: انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست

نویسنده : احسان ارشاد : ۱:۱٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

شب وبلاگی گرگاندوستان

وبلاگ نویسان گرگاندوست در ادامه فعالیت های جمعی شان همچون نخستین جشنواره وبلاگ نویسی گرگان ، بار دیگر با حمایت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان و این بار در قالب برنامه شب وبلاگی گرد هم آمده تا  جمع شدن شان در زیر یک سقف و با هدف بهره مندی از برنامه های فرهنگی، آموزشی و ... ، زمینه ساز همگرایی بیش از پیش در جهت حرکت منسجم در راستای توسعه گرگان ، ترویج بیش از پیش فرهنگ گرگاندوستی و نقش آفرینی بیشتر گرگاندوستان در فضای مجازی شود.

برنامه شب وبلاگی در یکشنبه و دوشنبه 23 و 24 مردادماه 90 از ساعت 21 با حضور وبلاگ نویسان دوستدار گرگان برگزار و شرکت کنندگان طی دو شب از برنامه های متنوع آموزشی و فرهنگی که با حضور گرگان پژوهان ، مدرسان دوره های آموزشی وبلاگ نویسی ، و ... برگزار میشود بهره مند خواهند شد.

برنامه شب وبلاگی در سالن اجتماعات انجمن خیریه بانوان گرگان واقع در چهارراه ویلا " تقاطع کوی ویلا و عدالت 7 " ، برگزار و از کلیه وبلاگ نویسان دوستدار گرگان و نیز شهروندان گرگاندوست جهت حضور در آن دعوت به عمل می آید.

پی نوشت : بدون هیچ حرف اضافه و اغراقی نهایت سپاس و امتنان را از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان به ویژه جناب آقای علی حسینخانی مدیرعامل سازمان، مهندس مجید طاهری رئیس هیئت مدیره سازمان ، اعضای هیئت مدیره سازمان سرکار خانم قدس ولی و سرکار خانم کریم آبادی که همچون نخستین جشنواره وبلاگ نویسی یاور ما در برگزاری این برنامه فرهنگی شدند داشته و امید داریم با تداوم حمایت آن مجموعه از برنامه های وبلاگ نویسان دوستدار گرگان ، شاهد همگرایی بیش از پیش گرگاندوستان در فضای مجازی و به تبع آن تاثیرگذاری مثبت این مجموعه پویا و باانگیزه در توسعه دیار دوست داشتنی و متفاوت گرگان باشیم.

منبع: گرگان ما

نویسنده : احسان ارشاد : ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

آشنایی با دانشمند برجسته گرگانی و چهره ی برتر دانش گیاه پزشکی ایران

پروفسور جعفر ارشاد متولد سال 1315 در یکی از محلات قدیمی گرگان می باشند. ایشان دارای مدرک دکتری بیماری شناسی گیاهی از دانشگاه برلین آلمان در اواخر سال 1349 است و از چهره های برتر و پیشکسوتان دانش گیاه پزشکی در ایران می باشند که حتی برخی از متخصصان گیاه پزشکی وی را پدر دانش گیاه پزشکی ایران می نامند.

پروفسور ارشاد تحصیلات ابتدایی خود را از سال 1323 تا 1329 در دبستان فردوسی گرگان و مقطع متوسطه را از سال 1329 تا 1335 در دبیرستان ایرانشهر گرگان در رشته ی طبیعی گذراندند. ایشان در سال 1335 در دانشکده ی کشاورزی دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی پذیرفته شدند و در همان دانشگاه نیز به مقطع کارشناسی ارشد راه یافتند و در سال 1341 مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه تهران دریافت نمودند. جعفر ارشاد در سال 1345 با دریافت بورسیه تحصیلی عازم کشور آلمان شد و در اواخر سال 1349 موفق به اخذ مدرک دکتری بیماری شناسی گیاهی از دانشگاه برلین آلمان گردید. پروفسور لیمبرگ، پروفسور کریسچ و پروفسور فریدل که همگی از دانشمندان مطرح گیاه پزشکی در جهان می باشند از اساتید پروفسور ارشاد در مقطع دکتری بوده اند.

 

فعالیتهای پژوهشی: کتابهایی همچون "گونه‌های فیتوفتورا در ایران: جداسازی، خالص سازی و شناسایی " ، "فرهنگ نوین کشاورزی و منابع طبیعی" ، "بیوکنترل عوامل بیماریزای خاکزاد گیاهان" و کتاب "قارچ های ایران" از معروفترین آثار تألیف شده توسط وی می باشند. بسیاری از کتب تألیف شده توسط ایشان هم اکنون در دانشگاههای تراز اول کشور تدریس می شود و آثار ایشان جزء کتب مرجع در داخل کشور در حوزه ی تخصصی گیاه پزشکی و بیماری شناسی گیاهی می باشد.

دکتر ارشاد هدایت و راهنمایی 13 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و 18 پایان نامه در مقطع دکتری را بر عهده داشته اند و تاکنون بیش از 136 مقاله از ایشان در سمینارها و ژورنالها و مجلات معتبر علمی و تخصصی در داخل و خارج از کشورها ارائه و به چاپ رسیده است. همچنین معرفی و نام گذاری 23 گونه گیاهی برای اولین بار در جهان و معرفی حدود 500 گونه گیاهی برای اولین بار در ایران از دیگر سوابق مهم و برجسته در کارنامه ی درخشان علمی- پژوهشی ایشان می باشد.

 

فعالیتهای آموزشی: سوابق تدریس پروفسور جعفر ارشاد به شرح زیر است: چهارده نیم سال تحصیلی در رشته ی بیماریهای گیاهی در مقطع کارشناسی در دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی بین سالهای 1356-1362 ، دو نیم سال تحصیلی در در مقطع دکتری در دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس در سالهای 1372 و 1373 ، هشت نیم سال در مقطع کارشناسی ارشد و دو نیم سال در مقطع دکتری در واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1375 تا 1380.

 

مشاغل و سمت های مورد تصدی: دکتر جعفر ارشاد کار خود را به عنوان محقق در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور وابسته به جهاد کشاورزی از سال 1341 شروع کرد و تا زمان بازنشستگی (1386) به این کار ادامه داد. هنگام بازنشستگی عضو هیئت علمی با مرتبه استاد پژوهش پایه 31 بود. در سال 1358 رئیس بخش تحقیقات گیاه شناسی در موسسه ذکر شده بودند و تا تاریخ بازنشستگی در این پست اشتغال داشتند. در سال 1358 همچنین به سرپرستی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی منصوب گشت و تا سال 1362 این سمت را هم دارا بود. در سال 1360 همزمان پست معاون تحقیقات در سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی عهده دار شدند و تا سال 1371 نیز این سمت را بر عهده داشتند. از دیگر سمت های دکتر ارشاد می توان به چند مورد زیر نیز اشاره کرد: مدیر مسئول نشریه(ISI) بیماریهای گیاهی، سردبیر نشریه رستینها، عضو هیئت تحریریه نشریه علمی پژوهشی علوم کشاورزی ، عضو کمیته فیتو فتورا - مربوط به اتحادیه بین المللی انجمن های بیماریهای گیاهی در دو دوره 1983-1988 و 1988-1992 ، عضو کمیته آسیایی در اتحادیه بین المللی قارچ شناسی از سال 1994 تا 2001 - رئیس کنگره بین المللی قارچ شناسی آسیا 2001

 

مراکزی که وی از بانیان آن به شمار می آید: دکتر جعفر ارشاد در اعتلای بخش تحقیقات رستینها در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور سهم قابل توجه ای داشته است. وی همچنین عضو موسس و عضو انجمن بیماری شناسی گیاهی ایران می باشد.

 

جوائز و نشان ها: تشویق کتبی از وزیر کشاورزی بدلیل انجام تحقیقات متعدد و نگارش کتاب "قارچهای ایران "در سال 1356 - تشویق کتبی از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی بدلیل سعی در پیشبرد اهداف سازمان تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در سال 1364 - تشویق کتبی از رئیس موسسه تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی به مناسبت ارائه گزارش طرحهای تحقیقاتی در سال 1356 - لوح تقدیر از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی به مناسبت انتخاب شدن به عنوان محقق نمونه در سال 1374 - لوح تقدیر از وزیر کشاورزی به عنوان محقق نمونه وزارت کشاورزی در سال 1374 - تقدیر کتبی از وزیر کشاورزی به مناسبت تالیف کتاب "قارچهای ایران "در سال 1374 - لوح تقدیر از معاون اول رئیس جمهور و رئیس شورای پژوهشهای علمی کشور به مناسبت برگزیده شدن یکی از مقالات تحقیقاتی به عنوان مقاله تحقیقاتی نمونه سال 1374 - تقدیر کتبی از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی به مناسبت مطلوب بودن نتایج تحقیقات در سال 1378 - لوح تقدیر از وزیر علوم تحقیقات و فناوری به مناسبت کسب رتبه اول پژوهشکر نمونه سال 1380 وزارت جهاد کشاورزی - تقدیر نامه از معاون پژوهش و برنامه ریزی دفتر همکاریهای فنآوری در نهاد ریاست جمهوری به مناسبت انتخاب پژوهشگر نمونه کشور در سال 1380 - لوح تقدیر از رئیس جمهور به مناسبت کسب رتبه دوم تحقیقات کاربردی در پانزدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی در سال 1380 - لوح تقدیر از COMSTECH در فوریه 2002 - دریافت نشان درجه 3 پژوهش کشور از ریاست جمهور در سال 1383 در همایش چهره های ماندگار - لوح تقدیر از رئیس موسسه تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی به مناسبت تلاش در امر تحقیقات در سال 1383 - لوح تقدیر از معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی به مناسبت تلاش در امر تحقیقات در سال 1384

 

گرگان از نگاه پروفسور ارشاد: پرفسور ارشاد از آنجا که خود از یک خانواده ی گرگانی الاصل می باشد خود را شیفته ی گرگان می داند؛ ایشان علیرغم آنکه محل دائمی سکونتشان تهران می باشد اما معمولاً در فرصتهای گوناگون، روزهای متوالی در فصل های مختلف سال را در گرگان سپری می نمایند و زندگی و گذران اوقات فراغت در گرگان را برای خود بسیار فرح بخش و تسکین دهنده می دانند؛ ایشان لحظاتی را که به قدم زدن و گذر از محلات تاریخی گرگان می پردازند یادآور خاطرات دوران کودکی و نوجوانی در اوایل دهه ی 20 شمسی و لذت بخش ترین لحظات زندگی خود دانسته و گرگان تاریخی را شهری استثنایی و از هر حیث کم نظیر می دانند. 

   

پی نوشت: در تهیه متن فوق علاوه بر اطلاعات شخصی نگارنده از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ایران شناسی نیز استفاده شده است.

نویسنده : احسان ارشاد : ۳:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم

"گرگان امروز" یک ساله شد

اگر اغراق نباشد و حمل بر خودستایی نگردد تنها آرزوی برآورده شدن رؤیای آبادشهر گرگان بود که نگارنده را به نگاشتن در این عرصه واداشت که البته شاید این قلم فرسایی ها در قیاس با آنچه که توسط صاحبان علم و اندیشه ی این دیار تاکنون ارائه شده سیاه مشقی بیش نباشد اما گام نهادن در مسیر مدینه ی فاضله ای که آرزوی همه ی ماست و امید به داشتن شهری که دوست داریم چون نگین شهرهای شمال کشور بدرخشد و شوکت و عظمت استراباد تاریخی در سده های نه چندان دور را بار دیگر از نو زنده سازد سبب و علت اصلی تولد "گرگان امروز" بود.

دغدغه ها و نگرانی های متعدد برای توسعه گرگان، نگارنده را برآن داشت که دست به قلم برده تا به سهم خود گامی کوچک برای توسعه و آبادانی این خاک پاک بردارد و داشته ها و یافته های هر چند ناچیز را با زبان و بیانی الکن مسطور نماید. در این مدت همواره اهتمام بر آن بوده که به دور از تعصبات کورکورانه و در حد توان بر پایه ی استدلالات علمی، بایدها و نبایدهای توسعه گرگان در حوزه های گوناگون مطرح شود تا بلکه در جایی به کار آید و گره ای از کلاف سردرگم مشکلات این دیار تاریخی گشوده شود.  

اینکه این قسم نوشتن ها تا چه زمانی تداوم خواهد یافت برای نگارنده نیز مجهول است و مشخص نیست که راقم سطور تا کجا قادر به ادامه ی این مسیر است اما قدر مسلم آنکه نوشتن و قلم زدن برای این شهر و دیار بسیار لذت بخش است و حلاوت آن وصف ناپذیر.

 

 

وبلاگ؛ رسانه ای فراگیر

در جامعه ای که جامعه شناسان آن را جامعه توده وار می نامند اگر وبلاگ را بتوان چون رسانه ای دانست که به وسیله ی آن دریچه ای در دنیای مجازی به روی مخاطبین بسیار گشوده می شود فعالیت وبلاگ نویسی را نیز می توان نوعی از فعالیت رسانه ای دانست که قادر است نقش پررنگی را در فرآیند توسعه ایفا نماید مشروط برآنکه ادراک مناسبی از رسانه و مفاهیم وابسته بدان در اذهان بهره وران این عرصه نضج یابد؛ از نگاه نگارنده فعالیت رسانه ای عملی مقدس است که نباید با اهداف و مقاصد و مطامع شخصی آلوده شود و با اندیشه های التقاطی درهم آمیزد که اگر چنین شود مرگ ابدی آن رسانه رقم خواهد خورد.

 

 

گرگان نیازمند فضای رسانه ای پویا و سالم

بدون شک تا رسیدن به سرمنزل مقصود راهی دراز در پیش است و گرگان ما به شدت نیازمند رسانه هایی پویا، مبتکر، فعال، سالم و گرگاندوست است؛ رسانه هایی که ضمن پاسداشت ارزشها و هنجارهای کشور و نظام، مجدانه در مسیر توسعه و آبادانی گرگان عزیز گام بردارند چرا که شهرمان در مسیر توسعه اندکی تنها به نظر می رسد؛ فی المثل اکنون میراث تاریخی استراباد در معرض خطر است ای کاش آن همت والایی که برای ثبت جهانی برج قابوس به کار گرفته شد ذره ای از آن برای احیای بافت تاریخی گرگان صرف می شد؛ در حوزه ی آموزش عالی متأسفانه شأن و جایگاه مرکز استان از یاد برده شد؛ در بخش ترانزیت و راه و ترابری اتفاقات ناخوشایندی رخ داد که آخرین نمونه اش قصه ی پرغصه راه آهن بود؛ در بخشهای صنعت و گردشگری قوانینی به اجرا گذارده شد که به اعتقاد کارشناسان در دراز مدت اثرات نامناسبی را در توسعه مرکز استان برجای خواهد گذارد که شرح آن پیش از این به تفصیل بیان شد؛ گرگان تاریخی با وجود آنکه بخش عمده ای از جمعیت استان را در خود جای داده آنگونه که باید در تصمیمات کلان دیده نمی شود؛ افزایش غیرمتعارف جمعیت و تبعات نامطلوب آن همچون رشد برنامه ریزی نشده سکونتگاههای پیرامون شهر و ناهنجاری کالبدی، پایین آمدن سرانه های عمومی، افزایش آسیب های اجتماعی و ... به شدت شهرستان مستعد گرگان را آزار می دهد.

 

 

ای کاش . . .

ای کاش توسعه ی گرگان به فصل مشترک دغدغه های اهل قلم و اندیشمندان و مردمان این دیار مبدل شود

ای کاش با کنار گذاردن خودبرتر بینی ها و منیت ها با قدرتی دوچندان به بزرگراه توسعه ورود پیدا نماییم

 ای کاش بتوان هر چه سریعتر به نقطه ی تلاقی عشق و ایمان و گذشت و تلاش برای توسعه و آبادانی این دیار دست یافت.

و ای کاش بار دیگر تجلی ایمان به سخن گوهر بار "حُبُّ الوَطن مِن الایمان" را به نظاره بنشینیم.

نویسنده : احسان ارشاد : ٩:٤۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠
Comments نظرات () لینک دائم